132 kenmerk bestemd, rijker. Ook daarin wordt het eigendomsnommer in rood vermeld. Op de aan het publiek af te geven uittreksels uit den legger worden de belastingnommers, die behooren tot hetzelfde eigendoms nommer, achtereenvolgens vermeld en hunne grootten afzonderlijk opgeteld om te komen tot de totale grootte van het eigendoms nommer, die kan worden gecontroleerd door middel van de hypothecaire registers. Aanbeveling verdient op de extracten in het oogloopend te vernielden, dat alleen de eigendomsnommers mogen worden gebezigd in akten. De ëënlge ingrijpende verandering als gewalg van de splitsing zal dus zijn dat er afzonderlijke eigendoms- en belastingkenmerken komen, die elk eene doorloopende reeks nommers vormen maar zoo van elkander onderscheiden zijn, dat verwisseling wordt voorkomen. Tegenover die betrekkelijk geringe verandering staan de voor deden, die veel grooter zijn dan velen geneigd zijn te onderstellen daar zij hoofdzakelijk van technischen of administratieven aard zijn en ten deele reeds ter sprake zijn gebracht behoeft daarover niet verder uitgewijd te worden en eindig ik met eene beknopte opsomming. 1°. Kunnen geen nieuwe eigendomsgrenzen bij het kadaster ontstaan dan op grond van meting, kan het kadaster duurzaam worden bijgehouden en worden de kosten van periodieke ver nieuwing bespaard. 2°. Bij de vernieuwing van het kadaster behoeven alleen de eigendomsgrenzen met groote nauwkeurigheid te worden opgemeten, kan het aantal cultuurgrenzen en dergelijke worden beperkt en daarvoor worden volstaan met eene meer globale opneming. Ver geleken bij de tegenwoordige wijze van vernieuwen zal dit, vooral op het platteland, dikwijls tot groote bezuiniging leiden, niet alleen in de werkzaamheden te velde, maar nog meer in de daarop volgende op het bureau. 3°. De verkenning (vergelijking der kaart met het terrein) wordt na wijziging der indeeling van de eigendommen, vooral voor notarissen en belanghebbenden, veel gemakkelijker, want de op bijzondere wijze op het plan aangeduide eigendomsgrenzen vormen een vast raam, vanwaar de verkenning kan uitgaan. 4°. Het aantal der in de akten te vermelden nommers wordt veel geringer, de boekhouding op de zakelijke rechten zeer ver eenvoudigd. Men kan eene boekhouding invoeren met het kadastrale

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 136