149 Had men nu aan het belastingkadaster niet later een taak op gedragen, waarvoor het oorspronkelijk niet bestemd was en waar voor het berekend was noch is, dan zouden er geen moeilijkheden ontstaan zijn. Doch toen eenmaal de kadastrale indeeling van het land was tot stand gekomen, wilde men van al het werk, dat ten dienste van den fiscus was verricht, ook partij trekken ter betere verzekering der rechten van de eigenaars en verdere rechthebbenden op de in kaart gebrachte grondstukken. Men schreef voor, dat in alle hypotheekakten en in alle andere notarieele akten betreffende onroerende goederen de grondstukken moeten worden aangeduid met de kadastrale kenmerken. Zoo geschiedt het dan ook sedert bijna drie vierden van een eeuw. Natuurlijk worden de belanghebbenden, die weten dat hunne grondstukken in officieele stukken naar de kadastrale kenmerken worden aangeduid, en dat die kenmerken worden getrokken uit kaarten welke door landmeters werden opgemaakt, daardoor in de meening gebracht, dat zij bij twijfel of bij geschil met een buurman nu ook op die kaarten, of althans door middel van de gegevens waaruit die kaarten werden samengesteld, de juiste grenzen hunner grondstukken zien kunnen. Die meening echter faalt, zooals den lezer uit het vorenstaande wel duidelijk zal zijn geworden, en zooals den belanghebbenden maar al te spoedig duidelijk wordt, wanneer zij over de grens een geschil krijgen dat zij niet in der minne kunnen bijleggen. In het proces moeten zij dan op alle mogelijke manieren trachten uit te maken waar de betwiste grens loopt, zonder dat zij daarbij van de kadastrale kaart mogen of kunnen gebruik maken. Gelukt hun dat kunststuk niet, en het gelukt in den regel juist bij kwestieuse grenzen niet, dan komt de rechter, die volgens de wet verplicht is nog wijzer te wezen dan Salomo, en een grens moet kunnen vaststellen die de eigenaars niet kunnen aanwijzen en de landmeters dus ook niet kunnen opmeten, door den drang der omstandigheden toch weer naar de kadastrale kaart terug en neemt hij, om aan de zaak een einde te maken en omdat hij het in elk geval toch ook niet beter weet, de grens op de kadastrale kaart maar aan als de werkelijke grens. Onder juristen noemt men dat met een deftig gezicht: een vermoeden; maar in werke lijkheid heeft het met een vermoeden niets te maken. Niet omdat de rechter vermoedt, dat de kadastrale grens wel de juiste zal

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 153