151 woorden aan het doel, waarvoor zij zijn bestemd. Voor het opmaken van zulk een eigendomskadaster is dan een onmisbare voorwaarde, dat de grenzen der grondstukken door de belang hebbenden, vóór zij worden in kaart gebracht, worden vastgesteld of, voor zoover belanghebbenden het daarover niet eens mochten kunnen worden, dat de vaststelling dier grenzen door middel van eene zeer vereenvoudigde procedure geschiedt. Dat is hetgeen de landmeters verstaan onder delimitatie In de vergadering der Notarieele Vereeniging nu, welke ons aanleiding gaf tot het schrijven van dit artikel, eene vergadering waarin de kwestie aan de hand van een tweetal praeadviezen, één van een voor- en één van een tegenstander, ernstig werd behandeld en waarin verschillende groepen van bij de zaak nauw betrokken personen aanwezig waren, behaalden de voorstanders van het kadaster met bewijskracht een schitterende overwinning. Bij de stemming verklaarden van de 78 personen, die daaraan deel namen, zich 69 er vóór en slechts 9 er tegen. Die stemmen waren aldus verdeeldnotarissen5 voor, 1 tegencand, notarissen 9 voor, 2 tegen (de twee tegenstemmers waren registratie-ambte naren); advocaten: 1 voor, 0 tegen; landmeters en ingenieurs van het kadaster: 53 voor, 0 tegen. Bij deze groepen was dus vrij wel eenstemmigheid; de land meters, de deskundigen bij uitnemendheid, verklaarden zich als één man vóór de hervorming; de notarissen en de candidaat- notarissen, die voortdurend met het kadaster in aanraking komen en die er niet van kunnen worden verdacht, hetzij dat zij in den regel te hard wegloopen met nieuwigheden, hetzij dat hun eigen belang weer onwillekeurig meesprak, verklaarden zich als men de beide registratie-ambtenaren voor een oogenblik ter zijde laat met slechts één stem tegen, met 14 voor de invoering van een kadaster met bewijskracht. Alleen bij de hypotheekbewaarders, die zonderling genoeg ambtenaren van de registratie zijn, was de stemming anders. Van hen stemden 6 tegen en slechts één voor den maatregel. De stemming in de Notarieele Vereeniging heeft nog eens dui delijk bevestigd dat de registratie-ambtenaren, die door hun opleiding en hun werkkring er toe worden gebracht hun oog bijna uitsluitend op fiscale belangen te richten, met een fiscaal kadaster als wij

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 155