155 verwezen, in de betrokken registers bovendien naar het volgnummer van het veldwerk. In verband met een en ander is het misschien niet overbodig er op te wijzen, dat de splitsing van het kadaster de inrichting van eene boekhouding op het perceel mogelijk maakt, gemeentes- gewijs in te richten, ter vervanging van de bestaande zoogenaamde hypothecaire boekhouding. In jaargang VIII van dit tijdschrift heb ik een ontwerp voor dergelijke boekhouding gegeven, met modellen voor een algemeen register N°. 2b (grondboek) en voor een perceelenregister N°. 69b (zie bl. 26 a 29) die voor de filiatie der perceelnommers en voor de verwijzingen naar het register van inschrijvingen parallel loopen en elkander controleeren. In beide registers kan worden verwezen naar de niet afzonderlijk genommerde perceelen, in het eerste tevens naar het volgnommer van het veldwerk. Is een deel van een eigendomsnommer met hypotheek bezwaard en wordt dit deel (of het overig deel) daarna verkocht, zoodat het een afzonderlijk nommer verkrijgt, dan wordt die hypotheek over gebracht bij dat nieuwe nommer. Het ontworpen algemeen register (grondboek) geeft voor elk eigendomsperceel afzonderlijk een volledig en betrouwbaar overzicht van den hypothecairen toestand; zonder tot de vervallen nommers terug te gaan, zonder de inschrijvingsregisters op te slaan kan men zien welke inschrijvingen nog geheel of gedeeltelijk bestaan. De groote bezwaren welke aan de tegenwoordige inrichting dei- boekhouding kleven en die, meer dan de bezwaren in het negatieve stelsel van openbaarheid zelf gelegen, telkens eene ver nieuwing der inschrijvingen noodzakelijk maken, zouden dan zijn opgeheven. Misschien is de een of ander nog geneigd te vragen: of de verantwoordelijkheid van den hypotheekbewaarder niet zal vergroot worden; of deze wel verplicht kan worden certificaten van onbe zwaardheid van deelen van eigendomsnommers af te geven; waar de grens zal gelegen zijn tusschen de verantwoordelijkheid van den hypotheekbewaarder en die van den landmeter of den Staat enz. Op al deze vragen ligt het antwoord voor de hand. De hypotheek-kadaster kantoren zijn Staatsinstellingen ten behoeve van het publiek. De Staat zou zich misdragen indien hij de be-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 159