16 blijk van weinig inzicht en onvoldoende kennis. Voor hen had zich de studie dier onderdeelen van de wiskunde bepaald tot het uit het hoofd leeren van een groot aantal eigenschappen en formules, zonder dat zij in staat waren daaruit eenvoudige gevolgtrekkingen af te leiden. Minder gunstig was de uitslag van het examen in stelkunde en meetkunde. Vele candidaten misten de noodige vaardigheid in de toepassing van stelkundige of meetkundige eigenschappen bij de oplossing van eenvoudige vraagstukken. Dit bleek vooral het geval te zijn bij het schriftelijk examen in de meetkunde, dat zeer onvoldoende uit komsten opleverde. Het examen in de cosmographie, die alleen mondeling werd be handeld, gaf mede de overtuiging, dat vele candidaten een aantal feiten uit het hoofd hadden geleerd, zonder zich rekenschap te geven van de gevolgtrekkingen waartoe die feiten aanleiding gaven. Het examen in de natuurkunde bepaalde zich tot een tweetal schriftelijke vragen omtrent optische werktuigen. Aan deniethooge eischen werd door 80°/o van de candidaten voldaan. De kennis van de hoofdtrekken van de gemeente-, de provinciale en de staatsinrichting was bij de candidaten over 't algemeen zeer voldoende. Slechts aan één hunner moest het cijfer voor onvol doende worden toegekend. Het examen in de Nederlandsche taal had een zeer bevredigenden uitslag. De candidaten hadden een opstel naar keuze uit vier onderwerpen te maken. Ofschoon over den inhoud van sommige opstellen niet te roemen viel, zoo waren over 't algemeen taal en stijl vrij goed en werden tegen spelling en naamvallen geen grove fouten gemaakt. Niet bevredigend was de uitslag van het examen in de Fran- sche taal. Het schriftelijk werk was slecht. Ofschoon een eenvoudig prozastuk van Massilon ter vertaling in het Nederlandsch gegeven was, moest aan 25 van de 46 candidaten een voldoend cijfer, aan 3 zelfs dat voor gering gegeven worden. Het examen in het Hoogduitsch gaf, hoewel het ook te wenschen overliet, een betere uitkomst. Voor het schriftelijk werk, eene vertaling van een eenvoudig prozastuk uit Heine's Reisebilder, hadden 10 candidaten een onvol doend cijfer, 10 slechts dat voor even voldoende, de overigen een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 16