175 „Handhaving der eigen existentie is de hoogste wet der geheele levende schepping. Voor den mensch gaat het echter niet bloot om het physieke leven maar om zijn zedelijk bestaan, de voor waarde daarvoor is het recht" 1). „Handhaving van het gekrenkte recht is een daad van zelfbe houd des persoons en daarom voor hem een plicht jegens zich zelf. Deze handhaving van het recht is echter tegelijk eene plicht jegens de gemeenschap" 2). „Recht en gerechtigheid kunnen in een land niet enkel daar door gedijen, dat de rechter steeds gereed zit op zijnen stoel en de politie hare dienaren uitzendt, maar iedereen moet daarbij het zijne doen. Ieder heeft de plicht, de roeping, de hydra der wille keur en der wetteloosheid, waar zij zich waagt te vertoonen, den kop te vermorselen. „Hiermede hebben wij het ideale hoogtepunt van onzen strijd om het recht bereikt. Opstijgend van het mindere motief van het eigenbelang zijn wij gekemen tot het gezichtspunt van het moreele zelfbehoud des persoons en nu ten slotte aan de mede werking aan de verwezenlijking van het rechtsidee aangeland. In mijn recht wordt het recht gekrenkt, genegeerd, wordt het ge handhaafd en weer hersteld" 3) „Wat weet het volk van het recht van eigendom, van verbin tenis als voorwaarden van het zedelijk bestaan des persoons Weten? neen! maar of het ze niettemin niet als zoodanig gevoelt, is eene andere vraag. Wat weet het volk van nier, long, lever als voorwaarden van het physieke leven? Maar den steek in de long, de pijn in nier of lever voelt iedereen, zonder dat hij behoeft te weten, waarop zij berust. De physieke smart is het signaal van een storing in het organisme, van de aanwezigheid van eenen daaraan vijandigen invloed; zij opent ons de oogen voor een dreigend gevaar en dwingt ons door het lijden dat zij ons be rokkent, ons tijdig te weer te stellen. Geheel hetzelfde geldt van de zedelijke smart, die het opzettelijke onrecht, de willekeur veroorzaakt" 2). „Wie niet zelf die smart heeft ondervonden of die van een b Idem, bl. 27. s) Idem, bl. 51. 3) Idem, bl. 58. Idem, bl. 34.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 179