179 alleen in die gevallen als het vaderlandsche recht geen beslissing gaf, ofals de rechter die beslissing niet kende, omdat hij met het vaderlandsche recht niet op de hoogte was, wat meer en meer regel werd. Verschillende andere oorzaken hebben intusschen de receptie van het Romeinsche recht bevorderd. Het rechtsbewustzijn der volkeren van Germaanschen stam wras in de middeleeuwen verslapt. De algemeene onzekerheid van leven en eigendom had na de landverhuizingen niet opgehouden. De vroegere strenge oud-vaderlandsche zeden geraakten in verval; veelvuldige oorlogen, godsdiensttwisten, een toenemende particula ristische geest ondermijnden de orde. Gewest tegen gewest, stad tegen stad, burcht tegen burcht voerden krijggeweld en willekeur staken overal het hoofd op; het rechtsgevoel stompte af. Men offerde zijn vrijen grondeigendom op om het als leen met de belofte van bescherming van een machtiger heer terug te ontvangnn. Het volk moest de willekeur, de knevelarijen, de afpersingen der roofridders dulden. Intusschen begon de handwerksnijverheid een groote vlucht te nemen. Met haar begon ook de handel, ten spijt van vele slag- boomen, tot grooteren bloei te geraken. Beide deden allerlei nieuwe economische toestanden en verhoudingen ontstaan, en daarmede de behoefte aan een recht, dat deze verhoudingen regelde. Vandaar dat „in het middelpunt der geheele receptie het Romeinsche obligatierecht stond zooals het tot een universeel ver keersrecht in een hoogontwikkelden wereldkultuurstaat tot vollen wasdom was gekomen. Daarin voornamelijk zocht en vond het volk, dat aan de middeleeuwen ontgroeide, de smachtend verbeide levensorde van een nieuwen tijd" 1). Ten opzichte van de gewijzigde levensverhoudingen en de daaruit geboren behoefte aan nieuwe rechtsregelen was het Romeinsche recht gelijk een kind, door den ooievaar gebracht, niet zelf verwekt en gebaard, maar ook niet als eigen kind verpleegd, gekoesterd en bemind. Naar zijn aard echter was het geen kind, dat zich nog laat O. Gierke, Der Entwurf eines biirgerlichen Gesetzburchs und das deutschc Recht, Leipzig 1889 bl. 184.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 183