182 Zoo bijv. met instituten op de wijzen van verkrijging van onroerend goed. Waren de middeleeuvvscbe juristen in staat ge weest de stof te beheerschen in plaats van er door beheerscht te worden, de werking van het Romeinsche recht volledig te doorgronden en daarnaast de behoeften van het verkeer te verstaan, zij zouden althans dit deel van het vaderlandsche recht als een kostbaar kleinood hebben behoed tegen de invasie van het minder waardige recht. Laat ik trachten zoo duidelijk als dit in enkele woorden mogelijk is de maatschappelijke behoeften en in verband daarmee het voornaamste rechtsbeginsel betrekkelijk verkrijging van onroerend goed te schetsen. Wie onroerend goed wTil koopen moet zekerheid hebben, dat hij handelt met dengene die gerechtigd is over den eigendom te beschikken. Hoe verkrijgt men die zekerheid? Naar het Romeinsch rechtelijk beginsel, dat o. a. thans nog hier te lande, in België en in Frankrijk heerscht, luidt het ant woord: door te handelen met den eigenaar. Eigenaar is hij, die verkreeg van den vorigen eigenaar krachtens algemeenen titel of krachtens een geldig contract. Van den vorigen eigenaar geldt hetzelfde, tot aan den originairen verkrijger toe. Excepties, bijv. verjaring, laat ik hier rusten. Volgens het Germaansch-rechtelijk beginsel, eertijds ook hier te lande van kracht, verkrijgt men die zekerheid door te handelen met dengene die ingevolge eene openbare handeling als eigenaar bekend staat. Oorspronkelijk, toen het verkeer nog gering was, bestond die openbare handeling in eene symbolieke opdracht voor de verza melde volksgenooten, later in de inschrijving in een openbaar register. De overdracht was onafhankelijk van de motieven, van de obligatorische verhoudingen tusschen de personen, die de han deling verrichtten. Op grond van die verhoudingen, van gebreken in de causa" was daarom, althans tegenover derden verkrijgers, geen wederopeisching mogelijk. En nu de gevolgen voor het verkeer en de rechtszekerheid. Volgens het Germaansche grondboekstelsel om mij te bepalen bij de toepassing van het beginsel in zijn tweede phase kan de kooper volstaan met de inzage van dat boek; met een oog-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 186