191 punt op 350 K.M. afstand van Padang ten opzichte van het zee oppervlak bepaald leverde slechts een verschil op van 0.85 M. met de bepaling langs trigonometrischen weg. De uitkomsten der metingen zijn in verschillende tabellen opgenomen. In afdeeling I vindt men voor elk der primaire punten en die van het basisnet de geographische lengte en breedte tot in 0".001, de azimuths op de omliggende punten tot in 0".01, de afstanden tot in centimeters en de logarithmen daarvan in 7 decimalen. De andere afdeelingen bevatten voor alle punten de hoogten tot in decimeters en de coördinaten in de projectie voor de le en 2® orde tot in centimeters, voor de 3e orde tot in decimeters. De tabellen beslaan gezamenlijk bijna 100 bladzijden. In een aanhangsel worden eenige bijzonderheden medegedeeld omtrent de gevolgde projectie en eenige daarmee samenhangende berekeningen. Bij de samenstelling van eene topographische kaart van een geheel rijk of een uitgestrekt gebied heeft men tot voor korten tijd steeds de eisch gesteld, dat de verschillende bladen der kaart in theorie een volkomen aaneensluitend geheel moeten vormen. Om hieraan te kunnen voldoen moest steeds een offer worden gebracht aan nauwkeurigheid, dat grooter werd naarmate het gebied zich verder uitstrekte, en naar gelang werd gebruik gemaakt van eene meer of minder vervorming aanbrengende projectie. De voordeelen waren hierbij, voor zooveel de aaneensluiting der bladen betreft, echter meest denkbeeldig; in de praktijk zal eene topographische kaart van een geheel land door zijne groote afmetingen geheel onbruikbaar zijn en bepaalt men zich dan ook hoogstens tot het naast elkaar leggen van enkele aan elkander grenzende bladen. Het geringe nut van volkomen theoretische aaneensluiting der bladen heeft geleid tot de zoogenaamde polyeder-projectie. Deze komt hierop neer, dat het in kaart te brengen terrein eerst door meridi anen en parallellen in stukken wordt verdeeld en dat van elk deel een afzonderlijke kaart wordt vervaardigd volgens de eene of andere projectie. Voorbeelden hiervan leveren de „Karte des Deutschen Reichs" op 1 a 100,000, de kaart van Oostenrijk-Hongarije op 1 a 75,000 en die van Italië op 1 a 100,000. Voor de kaart van Sumatra wordt thans ook deze weg ingeslagen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 195