194 geheel onschadelijk kan blijven, veel kleiner als voor Sumatra in dat geval. De weg, die in Pruisen ten behoeve van het kadaster wordt ingeslagen, door de verdeeling in 40 kadaster-systemen heeft in enkele opzichten overeenkomst met de methode der polyederpro jectie, echter met dit verschil dat de 40 nulpunten zeer onregel matig zijn verdeeld en dat eene projectie is aangenomen die hij eene conforme verre achter staat in het bedrag der vervorming. Door de grootere uitgestrektheid der coördinaten-systemen laat zich hier het bezwaar van het overbrengen van een punt naar een ander systeem nog sterker gevoelen. In afdeeling II vindt men voor elke graadafdeeling opgegeven de begrenzende meridianen en parallellen en de geographische ligging der centrale punten en verder welke punten er in elke graadaf deeling zijn gelegen. De coördinaten ten opzichte van het centrale punt en de hoogte vindt men in afdeeling III voor elk punt opgegeven. Daar alleen voor de punten der le orde de geographische lengten en breedten zijn vermeld, is in het Aanhangsel eene berekening opgenomen om die, waar het gevorderd wordt, ook voor andere punten te bepalen, wanneer daarvan de rechthoekige coördinaten bekend zijndoor in een paar eenvoudige formules de gegevens in te vullen komt men zeer spoedig tot het doel. De berekening der richtingshoeken, lengte en azimuths in projectie van eene verbindingslijn van twee in coördinaten gegeven punten wordt mede door een formulier vergemakkelijkt; eveneens is dit het geval met de lengte en azimuths op het aardoppervlak. De bij het werk gevoegde kaart geeft op de schaal van 1 a 1.000.000 een duidelijk overzicht van het net der le orde, de punten der tweede orde en de graadafdeelingen. De Chef der Triangulatiebrigade, Majoor Muller, deelt nog mede, dat de getallenwaarden gevende de uitkomsten na het afdrukken zijn vergeleken met elk der beide registers, waarin de resultaten der in tweevoud uitgevoerde berekeningen zijn verzameld. M. de Vos.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 198