20 bezwaar uit het onvolledig aanduiden der grenzen van het verkocht of bezwaard gedeelte van een kadastraal perceel. Het verkochte of bezwaarde is wel altijd eenigszins aangeduid, zoodat blijkt of b.v. 't zuidelijk dan wel 't noordelijk gedeelte is bedoeld. De hypotheekbewaarder houdt zich nu aan den naam dien dat zuidelijk of noordelijk deel bij het kadaster heeft gekregen. Waar de juiste grenzen daarvan liggen is hem niet bekend, maar daarvoor draagt hij ook geen verantwoordelijkheid. De bezwaren voor particulieren, ontstaande uit de overdracht en het verhypothekeeren van gedeelten van kadastrale perceelen, zijn te voorkomen door een schetsteekening van het verkochte te doen vervaardigen, die aan de akte van overdracht vast te hechten en daarnaar te verkoopen; de teekening moet dan ook overgeschreven worden. Bij het verhypothekeeren kan dan naar de koopakte en daarmee naar de teekening worden verwezen. Deze wijze van handelen komt voor, maar is nog verre van algemeen. Acht men dit middel te kostbaar, dan late men 't te verkoopen terrein vooraf opmeten en men verkoope 't onder den nieuwen kadastralen naam, maar met de uitdrukkelijke bijvoeging: „Zooals de grenzen op de kadastrale kaart zijn aangewezen." Verkiest men ook dit niet, dan kan men in de akte verklaren dat partijen zich zullen houden aan de grenzen zooals ze door den landmeter in kaart zullen worden gebracht. Het verhypothekeeren van 't gekochte levert dan geen bezwaar meer op: men verbindt onder dezelfde omschrijving waaronder men kocht. Wanneer een hypotheek wordt gevestigd op een gedeelte van een kadastraal perceel wordt nu en dan nog een andere wijze van handelen gevolgd. Het komt namelijk voor, dat 't verbonden gedeelte in de akte, waarbij de hypotheek wordt verleend en in de borderellen, waarnaar ze wordt ingeschreven, slechts onvolledig wordt aangeduid en dat later, als 't ge deelte bij het kadaster onder een nieuw nummer is bekend geworden, zonder nieuwe akte, nieuwe borderellen, ter aanvulling van de vorige, worden aangeboden, waarin verklaard wordt dat de hypotheek rust op 't perceel onder 't nieuwe nummer bekend geworden, en daarop alleen. Deze handelwijze is ongetwijfeld verkeerd. Borderellen zijn geen zelf standige stukken; het zijn, zooals Diep hu is terecht zegtuittreksels uit een akte. Ze bevatten den korten inhoud eener akte. In vroeger tijd werd die korte inhoud naast het hoofd der akte, op de kant (le lord) geschrevenvandaar den naam, die overgegaan is op losse uittreksels, op afzonderlijk papier gesteld. Nu heeft men in den loop der tijden de beteekenis van 't woord borderel nog wel verder uitgebreid, maar toch, altijd verwijst een borderel naar iets anders, naar andere stukken. Borde rellen van inschrijving zijn uittreksels uit de akten waarbij de hypotheek verleend wordt, dat blijkt duidelijk genoeg uit het B. W. en dat is ook de reden waarom borderellen niet worden geregistreerd. Uittreksels van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 20