31 karakter meenden te moeten toekennen, (Weekblad van Burgerlijke Administratie) die beweerden dat in de wijze der regeling wel ter dege iets ligt, dat de gemeente van „zelfstandige gemeenschap" omzet in „staatsorgaan"die verkondigden dat de gemeentelijke autonomie hier opnieuw een denk kreeg. (Standaard.) Wij kiezen de zijde van het Vaderland waar het de meening uitspreekt, dat eer nog te veel aan de gemeente wordt overgelaten en dat er praktische redenen te over zijn, om te handelen als wordt voorgesteld. Een goede woningwet moet tegenover alle misstanden op woning- gebied zoowel een krachtig preventief als repressief optreden mogelijk maken, en opdat zulks vooral preventief zou kunnen geschieden, wat van het grootste belang is, lijkt het ons toe, dat de gemeente lijke autonomie nog vrij wat meer moet worden beperkt dan de Standaard vreest dat reeds het geval is. De autonomie der gemeenten loopt gevaar Het is volkomen begrijpelijk, dat allen aan wie het beginsel der zelfregeering na aan het harte ligt, op het vernemen van dien noodkreet te wapen snellen. Hun geestdrift moet echter ongetwijfeld bekoelen, wanneer zij zich rekenschap geven van de groote nadeelen aan zelfregeering verbonden, zoodra onder bizondere omstandigheden de volkshuis vesting haar slachtoffer wordt. Zoo is overal de autonomie eener plattelandsgemeente noodlottig voor de toekomst eener zich snel uitbreidende stad, waarvan het grondgebied zoo klein is, dat zich langs hare grenzen op het haar vreemde gebied, een parasitische huizenuitwas kan ontwikkelen. Dit nu blijft mogelijk, ondanks de bepalingen opgenomen in 7, zoolang de kleine op voordeel beluste nabuur het aantal van 10,000 zielen nog niet heeft bereikt. Is dat oogenblik aangebroken, dan kunnen Ged. Staten aan het welig voorttieren van allerlei mis standen een einde maken, door hunne goedkeuring te onthouden aan het alsdan ook voor de plattelandsgemeente verplicht geworden uitbreidingsplan, indien dat project geen verband houdt met dat der stad, aan wier belangen men zich tot nog toe zoo ongestraft vergreep. We willen het gebied der theorie verlaten en aan de praktijk het woord geven, de praktijk alleen leeraart op afdoende wijze en is daardoor in staat helder en klaar aan te toonen, welke toestanden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 33