32 onzer staatsinrichting als volkomen onhoudbaar, wijl zij in strijd zijn met het algemeen belang, behooren te worden gewijzigd. Aan een paar voorbeelden slechts ruimen wij plaats in, het aantal is haast onbeperkt om aan te toonen van welken aard de nadeelen zijn, voor Amsterdam voortgevloeid uit de zelfregeering der gemeente Nieuwer-Amstel. Wij vangen aan met de algemeene opmerking, dat langs de zuidelijke en westelijke grens der hoofdstad, van den Amstel tot aan de korte Bleekerssloot, een afschuwelijke gordel van opstallen, waaronder ook het geslacht krotten vertegenwoordigd is, kon ver rijzen, waarvan de opruiming bij verdere uitbreiding van Amsterdam schatten zal kosten. Tot bizonderheden overgaande wijzen wij er op, dat om allerlei redenen, kort voor de aanhechting, in dat deel behoefte werd gevoeld aan een verbindingswegde van bekrompen opvatting getuigende Roelof Hartstraat dankte hieraan haren aanleg. De uitgaven die hiervan een gevolg waren mogen zuivere geld verspilling genoemd worden, omdat na de aanhechting Amsterdam een gedeelte van den weg liet vervallen, en in de nabijheid van het Concertgebouw, door het weiland, een geheel nieuwen verkeers ader, in het verlengde der van Baarlestraat, maakte, voorloopig nog slechts tot aan de Ruijsdaalstraat, met de bedoeling echter, 0111 later aan te sluiten aan de Ceintuurbaan. De van Wouwstraat, een der toegangen van de nieuwe naar de oude stad, loopt naar het Zuiden dood tegen de sloot die de grens tusschen de beide gemeenten vormde, door onteigening, o. a. van eenige huizen staande aan de Hoedenmakersstraat zal dit euvel worden weggenomen. Waartoe gebrek aan samenwerking leiden kan leert ons voorts de toestand waarin het voormalig Nieuwer-Amstelsch gedeelte van den Overtoom stille zijde verkeert, tusschen de Gerard Brandtstraat voormalige Hendrik Gustavus Kosterslraat en de 2e Constanstyn Huygensstraat. Voor zoover dat wegvak oorspronkelijk tot Amsterdam behoorde is de toestand er voldoende, op het aangehechte gebied daarentegen is de toestand in alle opzichten ellendig, daar kan eerst afdoende verbetering worden verwacht na de demping der gracht. Het is echter zeer de vraag of Amsterdam hier spoedig toe zal overgaan, waar de teleurstellingen, die de uitvoering van een soort-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 34