33 gelijk werk. de demping der Zaagmolensloot, thans de Albert Cuypstraat, het baarden, nog zoo versch in het geheugen liggen. Overal, haast bij iederen voetstap, zou men het oude Nieuwer- Amstelsche gebied doorwandelende, reden tot gegronde kritiek vinden; van zoo'n weinig opwekkenden tocht zien wij evenwel af, liever besluiten wij met de schets van een toestand, op het gebied van stadsuitbreiding, voor zoover ons bekend, eenig in zijn soort. Wij toeven dan op een terrein van betrekkelijk geringe uitge breid, in het Willemspark kwartier. Het klinkt haast als een fabel, maar in dat kwartier zijn polders in het leven geroepen zonder waterlossing, een sporadisch voor komende draaineerbuis doorgelaten, waardoor men de eer van het land dat ontwoekerd is aan de zee, daar werkelijk heeft aan gerand. Het gedeelte van het kwartier waarop wij het oog hebben omvat 1°. de Willemsparkweg, 2°. de van Eeghenstraat, 3°. de verbindingsweg van de Alexander Boersstraat met de Pavil joenstraat, de van Eeghenlaan, in de richting Oost-West van af de Alexander Boersstraat parallel loopende straten, die rechthoekig gesneden worden, in de richting Noord-Zuid dus, door: 1°. de van Eeghendwarsstraat, een korte verbindingsweg tusschen van Eeghenstraat en van Eeghenlaan, 2°. de Paviljoenstraat en haar verlengde de Jacob Obrechtstraat, 3°. de Comelis Schuijtstraat, een verbindingsweg tusschen van Eeghenstraat en Willemsparkweg, 5°. de Koninginneweg. De bedoelde straten zijn voor het meerendeel opgehoogd tot op 0,65 M. A. P., het zijn dijken waarvan de bermen gevormd worden door de onderheide massa's der huizen. De tuinen liggen op maaiveldshoogte, ongeveer 1,50 M. A. P., buiten beschouwing gelaten de 20 a 30 c.M. teelaarde door de bewoners op hunne erven gebracht; zij zijn het laagst in het midden, iets, doch onbeduidend hooger tegen de achtergevels der huizen; de oppervlakte van alle tuinen, de afscheidingen weggedacht, zou licht komvormig van aanblik zijn. In de straten ligt een zoogenaamd laagriool, binnen onderkant der buis op 1,85 M. A. P., dat het hemel en huishoudwater

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 35