35 uitstekend waren, helaas maar al te goed hun karakter van dijken handhaafden, de tuinen stonden wat te verwachten was, na stort buien of na overmatigen sneeuwval blank, van vele huizen liepen de keldergedeelten onder. Deze toestand is de plotseling intredende; de doorloopende, ook nog erg genoeg, bestaat in een langzame stijging van het peil van het grondwater, een stijging die zal blijven duren tot alle bouw blokken volgebouwd zijn, dan eerst zal een toestand van rust intreden. Wat van bloementeelt onder die omstandigheden, in een ver zuurden bodem terecht komt kan men bij eenig nadenken zonder nadere toelichting begrijpen. De wijk zucht onder de ramp die haar langzaam maar zeker getroffen heeft; adressen aan burgemeester en wethouders circuleeren bij de autoriteiten wien het aangaat begeeft men zich op audiëntie gedurende een oogenblik dreigde een wateroproer uit te breken. Wie nog moet bouwen, wie de vijand die hem belaagt kent, tracht door ophooging zich zelf te helpen. Zoo is bij menig bouw terrein aan de van Eeghenstraat gelegen, tusschen de Paviljoenstraat en de Cornelis Schuytstraat, de bestaande dijk nog met een tuin- berm van ongeveer 30 meter breedte bij ruim 1 meter hoogte versterkt; niet bepaald tot onverdeeld genoegen der tegen bewoners van den Willemsparkweg, die men nu en dan door middel van een Douglaspomp, langs de ramen van hun sousterrein het hartgrondig verwenschte overtollige water, ziet verwijderen. Aan rechtsgeleerde lezers bieden wij de juridische puzzle aan hoe verdraagt zich deze vrijwillige ophooging de Amsterdamsche bouwverordening stelt haar voor de onderhavige terreinen niet verplichtend - met den inhoud der Artt. 672 en 673 van ons Burgerlijk Wetboek. Een woord van lof, een juichtoon ter afwisseling; de gemeente Amsterdam doet wat in haar vermogen is om de ellende te lenigen, moeite noch kosten worden door haar ontzien, de betrokken inge zetenen erkennen het dankbaar. Deze in het Willemskwartier bestaande toestand heeft de gemeente Amsterdam te wijten aan de gemeente Nieuwer-Amstel, waartoe het beschreven kwartier vroeger behoorde, en is voor het grootste deel, er werken nog andere factoren, een gevolg der gemeentelijke zelfregeering, die o. i. geen eerbiediging verdient, wanneer zij aan zoo treurige verhoudingen het aanzijn schenkt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 37