36 Men mag toch verlangen dat de toekomst eener groote stad niet in handen wordt gegeven van een plattelandsch gemeente-bestuur; billijk zou het zijn, indien de zich uitbreidende gemeente invloed kon oefenen op bouwplannen onmiddellijk tegen hare grenzen ontworpen. Had Amsterdam stem gehad in het kapittel, dan zou nimmer tegen de opgehoogde Museum-terreinen een aan overstrooming blootgesteld kwartier zijn verrezen, dan zou het ontwerp van dat kwartier stellig aan een scherper onderzoek zijn onderworpen dan nu het geval is geweest. Bemaling van een stadskwartier is ongetwijfeld mogelijk, goede voorbeelden levert Amsterdam in het Sarpathipark, in den polder „Scheltema Beduiri' een huizen-complex in de nabijheid van den Amsteldijk, begrensd door de Govert Flinck- Hemony- Jan Steen straten en Amsteldijk, maar in het groot alleen, indien de riolen, overdekte slooten, voldoende gereinigd kunnen worden, dus een behandeling kunnen ondergaan als de open slooten van een polder. Het scheppen der rioolputten reinigt slechts plaatselijk, is voor een afvoerkanaal dat het karakter van een sloot heeft onvoldoende, de modder vloeit na het scheppen van den put langzaam maar gestadig toe, de bodem der overdekte sloot kan dus niet op het voor bemaling noodzakelijke peil worden gehouden. Het water stroomt dientengevolge niet af, bij het stoomgemaal krijgt men daarvan het bewijs, hoe hoog het water in de polderstad ook stijgt, met volle kracht kan het niet doorloopend uitslaan, het moet nu en dan op water wachten. Dat moeten is voor het geval dat wij bespreken facultatief, wijl het bemalingsgebied tijdelijk willekeurig grooter of kleiner gemaakt kan worden, de machinist kan n.L, door het openzetten eener schuif zich water toevoer verzekeren uit de vijvers in het Vondelpark en Willemspark, hij is dus niet volstrekt gedwongen de pomp lens te slaan, maar kan indien hij dat verkiest blijven bemalen. Indien hij dat verkiest, met voordacht cursiveeren wij dat „hij"; de gemeente Amsterdam heeft niets over hem te zeggen, zijn chef is, zijn wij juist ingelicht, het Bestuur van de Bouwonderneming „het Willemspark", dat bestuur laat hem vrij onafhankelijk, heer en meester in de geheele bemalings aangelegenheid; Amsterdam kan een zachte drang uitoefenen meer niet. Een is er echter machtiger dan de machinist, doet hij daarvan blijken, dan, wee! over U, bewoners van het Willemsparkkwartier.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 38