37 Indien de Schinkel gestegen is boven 0,40 M. A. P. mag met de loozing op dat water niet worden voortgegaan, we krijgen het dan weer te kwaad met de autonomie van polder- en waterschaps besturen. Werken nu alle ongunstige factoren samen als na den sneeuwval van den 15en Februari 1900, dan raakt kort daarna het kwartier geinundeerd, dan dringt het water tot in de huizen. Dat verdraagt echter een rechtgeaard Nederlander zonder morren, wijl hij zich weet op te offeren voor het heilige beginsel der ge meentelijke zelfregeering. Draaineering der tuinen met lossing op het riool zal niet on mogelijk zijn, mits zorg wordt gedragen dat de buizen niet kunnen vervuilen, niet verstopt kunnen raken door rioolmodder, en daarbij de hen eenmaal gegeven ligging behouden. Stelselloosheid van den aanleg zal in het Willemsparkkwartier wel de oorzaak wezen, dat van dit onderdeel van het stelsel van waterafvoer de beoogde uitwerking niet is verkregen. Het geheele stelsel van afstrooming, degelijk uitgevoerd, zou meer dan waarschijnlijk een bouwmaatschappij, een grondspeculant dus, te duur wezenzoo'n onderneming of ondernemer toch beoogt niet anders, dan een snelle, finantieel onovertroffen omzetting der hem toebehoorende vierkante meters in gangbare munt, is dat doel bereikt dan verdwijnt hij voor immer, om elders zijn bedrijf opnieuw aan te vangen. Tegen een beperking der gemeentelijke autonomie in het door ons bedoelde opzicht, zullen minder bezwaren worden geopperd dan men allicht zou vermoeden; vrijwillig wordt daartoe reeds overgegaan; een der gemeenten om Amsterdam gelegen handelt, bij het opmaken harer toekomstige bouwplannen, reeds in overleg met het Bestuur der hoofdstad. Voor gemeenten die volgens het wetsontwerp niet tot het opmaken van een bouwplan kunnen worden gedwongen, doch zich gaan uitbreiden onder den invloed van den toenemenden groei van een machtigen buurman, zou gevoegelijk een voorwaardelijk verboden kring kunnen worden vastgesteld; werd het plaatsen van opstallen binnen drie kilometer van de grens van dien buurman aan zijn oordeel en goedkeuring onderworpen, dan zou noch zijn toekomst, noch de beurs zijner ingezetenen na verloop van tijd in gevaar worden gebracht.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 39