39 b. de meerdere uitgaaf waartoe de onteigende gedwongen wordt, wil hij zich ten behoeve van zijn bedrijf een gelijksoortig perceel aankoopen, de verkooper toch kan op hem als gedwongen kooper druk uitoefenen, c. een billijk bedrag voor de waarde die zijn grond als ruw bouw terrein vertegenwoordigt nog eenige andere factoren zouden in verband met plaatselijke omstandigheden op te noemen zijn, doch kunnen als niet den doorslag gevend hier over het hoofd worden gezien. Met behulp van het vastgestelde uitbreidingsplan is het totaal bedrag, dat het vijfvoud der landhuishoudkundige waarde in geen geval zou mogen te boven gaan zonder moeite te berekenen. Tegelijk met het uitbreidingsplan stelt men nu reeds als regel vast het karakter, dat de te verrijzen huizenblokken zullen dragen, in de toekomst zal hiervan niet alleen niet worden afgeweken, het beginsel zal nog sterker op den voorgrond treden. Het is dus mogelijk zonder dat ook nog maar een enkel huis verrees, vrij nauwkeurig de grootte der huuropbrengst te bepalen van een eenmaal volgebouwd blok. Voor een blok arbeiderswoningen kan men die som afleiden, zoodra men weet, wat onder normale loonverhoudingen aan huur mag worden geeischt, zonder den kleinen man, zooals nu helaas veel geschiedt, uit te buiten. Kapitaliseert men de huuropbrengst dan zal men een bedrag vinden waarin opgenomen zijn: de ondernemerswinst, de kosten van bouwmaterialen, de arbeidsloonen, de jaarlijksche afschrijving, de eventueele kosten van overdracht en behalve nog andere niet te venvaarloozen factoren de waarde van den grond. Al die factoren zijn in geld uit te drukken uitgezonderd de laatst genoemde, die door aftrek moet worden verkregen, en tegen de landhuishoudkundige waarde moet worden vergeleken, om, naar gelang van omstandigheden tot het vijfvoud daarvan verhoogd of tot die limiet verminderd te .worden. De 8 en 9, handelende over geldelijken steun van gemeente wege en geldelijken steun van Rijkswege, kunnen den weg wijzen om aan bij te passen bedragen te komen. Indien men tegenwerpt dat de toepassing van het te berde ge brachte denkbeeld nog al omslachtig zal wezen, verliest men uit het oog, dat al de genoemde berekeningen door particuliere onder-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 41