41 de uitvoering van maatregelen tot het verkrijgen van beter afgeronde eigendommen, met behulp van het beginsel der gedwongen ruiling, en de instelling der arbeiderstuinen. In menige streek van ons land zullen de plaatselijke omstandig heden hiertoe noodzaken, zoowel in de omgeving van groote steden als in die van aanzienlijke plattelands gemeenten. Voor zulke gevallen zal het stelsel van schadeloosstelling in het wetsontwerp voorgesteld onhoudbaar zijn, wijl het alleen bedoeld is voor onteigening, dan vooral zal een regeling noodig blijken, op den grondslag van de landhuishoudkundige waarde der gronden. Mr. F. S. van Nierop gedenken wij straks. De geodesisclie zijde van het vraagstuk lieten wij tot nog toe rusten. Het wetsontwerp spreekt van een uitbreidingsplan, zonder echter te vermelden, waar dat van daan moet komen. Werd die vraag botweg gesteld, zonder twijfel zou het antwoord dan luiden: maar de elementen voor zoo'n plan, de kaart waarop zal worden gepro jecteerd, verschaft ons het kadaster! Wij betreuren het te moeten mededeelen, dat die instelling niet in staat is de verwachtingen van hen die deze meening koesteren tot werkelijkheid te maken, dat zij daarbij de technische organisatie mist, om dat zelfs na verloop van tijd te kunnen doen. In het stelsel onzer wet omtrent eigendom van den grond is aan ons kadaster reeds een te zware taak opgedragen, men wachte zich dus, nog hooger eischen te stellen. Allerlei pogingen worden aangewend, dikwijls van een zijde waarvan men zulks niet zou verwachten, om deze onmacht te bemantelen, pogingen die met succes worden bekroond, dank de technische onwetendheid der belanghebbenden die onophoudelijk met de instel ling in aanraking komen. Hoe ongerijmd het in onze dagen ook moge klinken, Nederland bezit geen nauwkeurige kaart van zijn bodem, wat voorhanden is, zijn voor het grootste deel schetsen van twijfelachtige waarde, waar boven men zich de vrijheid veroorloofde een of andere schaal te vermelden, die zelfs een deskundige er soms niet op ontdekken kan. Het in zeer geringe hoeveelheid aanwezige dragelijke materiaal zinkt bij de reuzen massa voor het doel nagenoeg waardelooze kaarten in het niet. l) Rapport 159. Nederlandschc Landbouwcomité, «Commissie Ontginning".

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 43