42 Zelfs voor de vervulling hunner fiskale plichten zijn vele plans geen betrouwbaren gids, nog een reden dus, waarom van de belast bare opbrengst, volgens de schatting voor de heffing der grondbe lasting, nimmer mag worden gebruik gemaakt, ten einde een bij onteigening uit te keeren schadevergoeding te bepalen. Het ligt buiten bet bestek dezer beschouwingen om de oorzaken na te gaan van den met weinig woorden omschreven treurigen toestand, we moeten ons beperken tot de bloote vermelding van het feit, dat het tot wet gewwden wetsontwerp bij zijne toepassing op onoverkomelijke bezwaren zal stuiten, omdat het van een geodesisch standpunt beschouwd in do lucht hangt. Willen wij aan de oppervlakte van het hemellichaam dat wij bewonen, naar onzen wensch en overeenkomstig onze behoeften wijzigingen aanbrengen, dan behooren wij van die oppervlakte in de allereerste plaats uitstekende kaarten te bezitten, missen wij die, dan scheppen we ons een onafzienbare reeks van teleurstellingen, dan raken we hopeloos verward in een waren doolhof van afschu welijk broddelwerk. Zoo begrijpt men het in het buitenland, vooral in Duitsehland, dat tegenwoordig op geodesisch gebied vooraan staat in de rij der Europeesche staten, wij sukkelen, dank de politiek van ont houding onzer regeering, heel, heel aan het eind dier rij mede. Steden als Berlijn, Dresden, Frankfort a. Main, Karlsruhe e. a. bewijzen, door het uitvoeren van omvangrijke, technisch uitmuntend georganiseerde metingen, tot de erkenning gekomen te zijn, dat vele werken, tot stand gebracht met gebrekkige kaarten als leiddraad, noodwendig bij de oplevering ontgoochelingen brengen. De groote stedelijke opmeting Berlijn staat buiten de kadastrale administratie. De organisatie aan het opnemingspersoneel, ressorteerende onder het Tiefbauamt, eener stad als Frankfort a/Main, getuigt voor de afdoende wijze waarop men er naar streeft, zonder schroom voor de kosten, zich in ieder opzicht betrouwbare kaarten te verschaffen. (Zeitschrift für Vermeltsungswesen. 1898. Seite 669.) Het denkbeeld van Mr. F. S. van Nierop, een gesloopt en nieuw verrezen Engelveld'kan daar, zonder op geodesisch-kultuur- technische bezwaren te stuiten, in een daad worden omgezet. Karlsruhe werd hermeten door staat en gemeente voor gemeen schappelijke rekening, bij die opmeting werd met alle stedelijke

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 44