43 belangen rekening gehouden, de stedelijke gemeenschap beschikt b.v. over nauwkeurige bladen aangelegd op de schaal 1250, geen enkele Nederlandsche gemeente komt in dit opzicht voor mededinging in aanmerking. Wanneer onze deskundigen straks aan het werk tijgen, wen- schen wij hen bij hunnen aanvangsarbeid de beschikking toe over de navolgende drie, scherp gescheiden groepen van hoofd elementen, te weten: overzichtskaarten, grondplans en ontwikkelings bladen. De overzichtskaarten stellen ons in staat de aan te brengen wijziging te beschouwen in het verband der aan geenerlei wijziging onderworpen omgeving. De grondplans geven een nauwkeurige gelijktijdige voorstelling van den bezitstoestand vóór en na de voorbereiding tot de her vorming. Op de ontwikkelingsbladen werkt de gemeente het eigenlijke bouwplan uit, terwijl het kan voorkomen dat de landmeter op de schaal 1 100 de plattegrond van zeer ingewikkelde woninggroepen moet weergeven, ten einde aan den architect de gelegenheid te schenken tot vaststelling van de perceelgrenzen uit het beloop der muren. Hermeting Dresden.) De schaal der eerste groep ligt gemeenlijk tusschen de ver houdingen 12500 en 17500, de plans vertoonen overeenkomst met de kadastrale verzamelkaarten, zij zullen veelal uit de perceels gewijze kadastrale kaarten kunnen worden samengesteld. De grondplans opgemaakt naar de verhoudingen 250, 500 en 1000, kunnen niet anders worden verkregen dan, hoogst enkele gevallen uitgezonderd, door hermeting; de perceelsgewijze kadastrale kaarten zijn in een bepaald stadium van den aanleg der grondplans aan deze kaarten pseudo identiek. De ontwikkelingsbladen worden, naarmate de behoefte zich voor doet, vervaardigd uit de opnemingselementen die aan het grondplan ten grondslag liggen, hunnen schaal is 1 50 en 1 100. Aan de opmetingen moet een waterpassing worden verbonden, met het oog op de regeling van den aan- en alvoer van hemel- en grondwater, aanleg van kanalen, rioolstelsel en wat dies meer zij. Voor ieder onderdeel van uitvoering, dat wijziging van den vorm van den bodem tengevolge heeft, wordt rechtstreeks van de opnemings elementen gebruik gemaakt; zij beslissen in alle eigendomsgeschillen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 45