46 natuurlijk, daar niet de plaatselijke omtrek van zijn recht, maar die van eens anders bezit geconstateerd is. Men ziet hieruit, dat, in beginsel, het nieuwe kadaster niet rechtsgeldiger is dan het oude, maar alleen in zooverre dat van betwisting zij zijn uitgesloten x), die bij den aanleg als propriétaires apparents zijn aangemerkt en hunne rechtverkrijgenden. Men zoude dit een negatieve rechts geldigheid kunnen noemen. Misleidend echter is het enkele woord rechtsgeldigheid, omdat men daarbij altijd nog aan positieve rechts geldigheid heeft gedacht, d. w. z. eene rechtsgeldigheid, waarop zich ieder kan beroepen, niet, gelijk in het onderhavige geval eene rechtsowgeldigheid, waarop zich niet leder kan beroepen. Hier is een nieuwe species van kadaster in het leven getreden, wier con ceptie, mij althans, meer eigenaardig dan gelukkig voorkomt. Met name als grondslag voor een positief Grondboek is zij even on bruikbaar als het bestaande. Immers, indien het Grondboek den propriétaire réel zal doen kennen en indien ieder eigendom bepaald wordt door zijne grenzen, dan is opsporing der werkelijke eigendoms- grenzen, m. a. w. de aanleg van een positief rechtsgeldig kadaster, condicio sine qua non voor iederen wetgever, die niet, gelijk de Pruisische en nu de Duitsche, schijn voor wezen aangenomen wenscht te zien. Juli 1899. J. G. Naber. Dankend voor de aangeboden gelegenheid maak ik daarvan gaarne gebruik om te antwoorden op de bovenstaande opmerking, die mij voorkomt meer vernuftig dan juist te zijn. Om eene kadastrale kaart juister de meetgetallen waarvan de kaart de graphische voorstelling is verbindend te maken tusschen de eigenaars is tweeërlei noodig. 1°. Delimitatie der eigendommen. Deze heeft in Frankrijk plaats, onder leiding eener speciale com missie, door vaststelling en aanwijzing der grenzen, waartoe de „propriétaires apparents" worden uitgenoodigd. Verschijnen zij niet of zijn zij het niet eens en leidt de bemiddeling van commissieleden Althans, wanneer zij na de voorloopige vaststelling een jaar gezwegen hebben.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 48