47 tot geen resultaat, dan stelt de commissie eene grens vast. Hier tegen kan ieder der betrokken partijen binnen een jaar in beroep komen bij den rechter. 2°. Verband tusschen de delimitatie en de daarop volgende meting. Dit kan worden gelegd, hetzij contractueel door en tusschen de eigenaars, hetzij bij de wet. Het laatste geschiedt bij de Fransche wet. Na openlegging van de uitkomsten der meting en een termijn van drie maanden voor reclames „worden de uitkomsten der meting geacht in overeen stemming te zijn met de delimitatie" (art. 8). Op grond van deze bepaling schreef ik: „Het hoofdbeginsel der „wet heeft mijne volle sympathie, Klaar en duidelijk is de rechts geldigheid van het toekomstig kadaster uitgesproken." Daarmede nu heb ik, volgens Prof. Naber, „het relaas gekleurd en „de feiten verwrongen", wTant het op te maken kadaster zal niet verbindend zijn voor de eigenaars, omdat de delimitatie plaats heeft door de „bezitters" (propriétaires apparents) en den waren eigenaar (propriétaire réel) niet bindt. Hiertegen valt het volgende op te merken: 1°. De delimitatie bindt al die eigenaars, die tevens bezitters zijn, is het niet in hun eerste dan toch in hun tweede kwaliteit. 2°. Na afloop van den verjaringstermijn verliest de ware eigenaar die tijdens de delimitatie niet tevens bezitter is, zijn recht; de delimitatie is dan onaantastbaar geworden, daar zij het reeds dadelijk was voor hen, die tijdens de delimitatie nog slechts bezitters waren. 8°. Er blijft dus slechts over die „ware eigenaar", die tijdens den verjaringstermijn den bezitter heeft verdreven. De bij art. 7 aan hem toegestane „vordering tegen zijne onmiddellijke buren" heeft tot doel wijziging der buiten zijne medewerking vastgestelde kadastrale grenslijn; op hem rust de bewijslast, dat die grens de< eigendomsgrens niet is. Zulk eene vordering is bij het bestaande kadaster niet mogelijk; dit geeft, in theorie althans, geenerlei bewijs. Bij het nieuwe kadaster beteekent die grens dus wel iets meer dan bij het oude. Zoolang die grens niet betwist wordt, geldt zij als eigendomsgrens. 4°. Wordt in Frankrijk het voorstel der „commission extra parlementaire du cadastre" gevolgd om over te gaan tot invoering van een grondboek, op het nieuwe kadaster gegrondvest, dan zal de „ware eigenaar" bovengenoemd vorderingsrecht verliezen, zoodra

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 49