VEESLAG van de Rijks-commissie voor graadmeting en waterpassing, aangaande hare werkzaamheden ge durende het jaar 1899. (Met kaart.) Voldoende aan het voorschrift, door den Minister van Binnenlandsche Zaken, bij beschikking van 14 Mei 1879. litt. M„ afdeeling Kunsten en Wetenschappen, haar gegeven, heeft de Rijks-commissie voor graadmeting waterpassing de eer, aangaande hare werkzaamheden in het jaar 1899, het volgende te berichten. Commissie. In de samenstelling der commissie noch in de verdeeling der werkzaamheden onder hare leden kwam in den loop van dit jaar verandering. Vergaderingen. Tot mondelinge regeling der werkzaamheden is twee malen het samenkomen noodig geweest. De beide vergaderingen hadden plaats te 's Gravenhage. Bibliotheek. De, blijkens het verslag over 1898, aan den Staat geschonken bibliotheek ondergaat eene gestadige uitbreiding, doordat ons medelid Heuvelink er aan toevoegt de publicatiën, die door hem vanwege de Internationale vereeniging voor aardmeting worden ontvangen, alsmede doordat de Commissie de vervolgen aankoopt op enkele voor haren arbeid dienstige periodieke werken, die in deze bibliotheek aanwezig zijn. Door genoemd medelid werd voor het gevorderde inbinden en voor het aanvullen van den catalogus zorg gedragen. Betrekkingen met de buitenlandsche leden van de Internationale vereeniging voor aardmeting. Zooals in het vorig verslag is gemeld, werd in de alge- meene vergadering, gehouden te Stuttgart in 1898, het besluit genomen dat eenige directeuren van sterrenwachten zouden worden uitgenoodigd om, in aansluiting aan de waarnemingen, die, ter bepaling van de beweging van de aardpool, op zes stations, onder de leiding van den directeur van het centraalbureau van de aardmeting zouden plaats vinden, in hunne sterrenwachten zelfstandig dergelijke waarnemingsreeksen te doen uitvoeren. Naar aanleiding daarvan is, op de sterrenwacht te Leiden, de heer J. Stein, doctorandus in de wis- en sterrenkunde, sedert 13 Juni 1899 bezig om, met den zenithtelescoop van Wanschaff, met een objectiefopening van 80,5 millimeter en een brandpuntsafstand van 100 cM, geregeld waarnemingen volgens de Talcott-methode te volbrengen. De uitkomst van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 53