57 sluitend gemaakt en wel de veelhoek Amersfoort, Imbosch, Flierenberg, Venray, Beek, Oirschot, Zalt-Bommel, Utrecht, Amersfoort. Van de hoekpunten van dien veelhoek benevens van de binnen dezen gelegen hoofdpunten Bhenen en Oss werden rechthoekige coördinaten in een plat vlak berekend. Vervolgens werd overgegaan tot vereffening van de in dit terrein gelegen tusschenpunten Nijmegen, Eist, Tiel en 's Her togenbosch. De daarbij gevonden middelbare waarden van de fouten in de coördinaten voor deze punten zijn: Mee. Nijmegen 0,03 M. Eist0,02 Tiel0,09 's Hertogenbosch 0,01 t M ij. 0,03 M. 0,04 0,09 0,01 Hierna werden de in den zomer van het jaar 1898 bepaalde secundaire punten van den lsten rang Puiflijk, Herveld en Deursen gezamenlijk ver effend met het resultaat dat als middelbare waarden van de fouten in de coördinaten werden gevonden: Ma:. Puiflijk. 0,04 M. Herveld 0,05 Deursen 0,06 Mi;. 0,04 M. 0,03 0,04 Hieruit mag besloten worden, dat de nauwkeurigheid, bereikt bij de gevolgde wijze van meten, voor deze punten voldoende is. Voor eenige secundaire punten van den 2den rang is een dergelijk onderzoek in bewerking. Van de reeds uitgevoerde hoekmetingen werd in de beide afgeloopen jaren een nuttig gebruik gemaakt door eene commissie bij het wapen der artillerie, welke belast is met speciale opmetingen in een gedeelte van ons land. Volgens bericht van deze commissie werd haar arbeid aanmerkelijk verlicht en bespoedigd door de gegevens, die zij van ons kon ontvangen en werden de kosten voor dien arbeid voor het Rijk daardoor aanzienlijk minder dan anders het geval zou geweest zijn. Sterrenkundige waarnemingen. De breedte- en azimuthbepalingen, waar van in de drie vorige jaarverslagen sprake was, zijn in dit jaar voltooid geworden. Te Groningen, waar reeds in 1898 de breedte bepaald was, werd nu in September door den ingenieur Posthumus Meijjes het azimuth van Tolbert bepaald, en hiermede waren afgeloopen de in het programma der werkzaamheden opgenomen sterrenkundige waarnemingen op de stations. De tijd vóór en na de bovengenoemde azimuthbepaling werd gewijd aan het berekenen van vorige waarnemingen. Om hiermede meer voort gang te maken, werd op voorstel van den ingenieur Posthumus Meijjes,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 61