66 „bewijskracht wordt toegekend ten aanzien van de grenzen der „eigendommen zal toch wel zijn, dat aan de vaststelling van het „kadaster voorafga een contradictoir debat tusschen de eigenaren- „De Heer Pijnappel: Want ik en anderen, sprekende over het „kadaster als aanwijzing van eigendomsgrenzen, wenschen, is dat het „kadaster niet wordt vastgesteld of gewijzigd zonder een aanwijzing „door de eigenaars op het terrein." Zulke voorstellingen van ons kadaster geven een verkeerd denk beeld van de bewijskracht, welke daaraan kan worden toegekend. Hoe zal men met juistheid beslissen over den omvang van het grondstuk, dat bij eene overeenkomst werd overgedragen of dat door verjaring werd verkregen, indien men niet weet hoe de grenzen daarvan op het terrein waren bij het sluiten der overeenkomst of gedurende het tijdvak, waarover het bezit zich uitstrekte? Ons kadaster moge daaromtrent niet altijd alle noodige inlichtingen verschaffen, het draagt toch ongetwijfeld zeer veel bij om in zulke en in vele andere gevallen eene juiste beslissing te verzekeren. „De wijze, waarop de vernieuwing en verbetering van het kadaster „thans plaats heeft, (waarbij de medewerking der eigenaren niet „is uitgesloten) de grootere nauwkeurigheid vooral, waarmede dat „werk wordt uitgevoerd, verhoogen niet alleen de waarde van het „kadaster bij de beslechting van grensgeschillen, maar dragen ook „in hooge mate tot het voorkomen van zulke geschillen bij" (Memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag over de Staatsbegrooting voor 1898 VIIe hoofdstuk). In het buitenland treft men enkele malen een kadaster aan, dat eigendomsgrenzen aanwijst en dat, ten opzichte van die grenzen, min of meer bewijskracht heeft. Hier volgt een overzicht van eenige regelingen, welke daaromtrent zijn gemaakt. De nieuwe landen, dus ook die, waarin het Torrens stelsel geldt, zijn daarbij buiten aanmerking gelaten; de toestanden aldaar zijn zóó verschillend van de hier bestaande, dat uit hetgeen daar dienstig werd geacht toch geene gevolgtrekkingen kunnen worden gemaakt tot wat hier van nut zou kunnen zijn. In het kanton Genève wordt het kadaster beheerscht door de wet van 1 Februari 1841. Het is gegrond op de verplichte uit-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 70