67 bakening der grenzen, door de grondeigenaren. De geschillen over die uitbakening zijn beslist door scheidslieden, door den Conseil d' Etat daartoe aangewezen. De grondeigenaren zijn opgeroepen om de juistheid van de opmeting hunner eigendommen, zoowel wat betreft de oppervlakte als de gedaante hunner perceelen, door het stellen van hunne handteekening, te erkennen. De wet bepaalt dat het kadaster bewijs oplevert ten voordeele van hem, die als rechthebbende is geboekt, tegenover hem, die bewerende eigenaar te zijn van het geheel of van een gedeelte van het onroerend goed, zijn recht niet zou kunnen staven, noch door een regelmatigen titel van eigendom, noch door de overeen komstig het gemeene recht verkregen verjaring. Dit kadaster wordt geregeld bijgehouden en men schijnt in het kanton Gmève met de werking ervan ingenomen te zijn. In Frankrijk is bij de wet van 17 Maart 1898 bepaald dat de Staat aan die gemeenten, welke aanvraag doen om vernieuwing of herziening van het kadaster, eene uitkeering kan doen tot tegemoet koming in de kosten. Die uitkeering wordt bepaald met het oog op de finantieele krachten van de gemeente, doch kan niet meer dan 40 °/o bedragen. Het departement draagt evenveel bij als de Staat. Het overige wordt door de gemeente of door de belanghebbenden gedragen. De gemeente moet, vóór dat de kadastrale opnemingen beginnen, eene commissie of syndicaat van delimitatie of grensuitzetting vormen. Die commissie is belast met: het opsporen van de vermoedelijke eigenaren; het constateeren van de overeenstemming der eigenaren over de grenzen en het bevorderen der afpaling; te trachten bij verschil de belanghebbenden tot overeenstemming te brengen; bij verschil of niet verschijning der opgeroepen belanghebbenden, de grenzen voorloopig te bepalen. Deze voorloopige grensbepaling wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, die een termijn van een jaar hebben, om zich over de grenzen te verstaan of eene actie voor den rechter in te stellen. Na verloop van dien termijn worden de voorloopige grenzen definitief, behoudens de rechten van de werkelijke eigenaren, wanneer

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 71