69 Waar de vernieuwing van het kadaster zal plaats hebben, moeten, vóór den aanvang der hermeting, alle grenzen worden vastgesteld en op duurzame wijze uitgebakend. Het gemeente-bestuur benoemt een scheidsman, om de geschillen tusschen de grondeigenaren over de grenzen der perceelen, zoo mogelijk, in der minne op te lossen. Kan hij de partijen niet tot overeenstemming brengen, dan wijst hij de grens aan. De aldus aangewezen grens wordt als eene voorloopige in het nieuwe kadaster opgenomen. De stukken, voor het vernieuwde kadaster opgemaakt, worden ter inzage gelegd. Op daartegen ingebrachte bezwaren wordt beslist door de kadaster-commissie en in hooger beroep door het Ministerie. De op de kaart van het vernieuwde kadaster als onbetwist ge brachte grenzen gelden voor hen, die in de registers van het kadaster als rechthebbenden op de perceelen zijn teboekgesteld, alsof zij ze bij overeenkomst hadden vastgesteld. Hetzelfde geldt voor de grenzen door den scheidsman aangewezen, welke als voorloopige op de kaart zijn gebracht, wanneer niet binnen 2 jaren na het ter inzage leggen van de hermetingskaart wordt aangetoond dat zij, die in de registers van het kadaster als rechthebbenden op de perceelen zijn geboekt, over eene andere grens zijn overeengekomen of dat zij de zaak voor den rechter hebben gebracht. Overschrijding van de op de kaart afgebeelde grenzen geeft geen bezit en is geen grondslag voor verjaring. Deze bepaling geldt echter alleen voor de gemeenten, waar het kadaster door algeheele her meting is vernieuwd, niet voor die gemeenten, waarvoor het kadaster door eene eenvoudige herziening is verbeterd. Wordt beschikt over gedeelten van perceelen, gelegen in eene gemeente waarvan het kadaster vernieuwd is, dan moeten de nieuwe grenzen worden uitgebakend en moet, door een beëedigd en door de overheid hiertoe gemachtigd persoon, een meetbrief worden opgemaakt, waarop de nieuwe grenzen zijn afgebeeld, met opgaaf der meetgetallen en met aanduiding van de grenssteenen. In de acte moeten de nieuwe perceelen worden aangewezen naar dien meetbrief, die daarbij moet worden gevoegd. Omtrent de uitvoering der wet kan het volgende worden mede gedeeld Aan het einde van het jaar 1899 dus bijna 16 jaren na de uitvaardiging der wet was de vernieuwing van het kadaster door perceelsgewijze hermeting tot stand gebracht in 241 gemeenten;

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 73