70 dat is in nagenoeg 1h van al de gemeenten van Elsass-Lot kringen. In al die 241 gemeenten had de vernieuwing ambtshalve plaats, waardoor slechts 8/io der kosten voor rekening van de gemeenten kwamen. Op hetzelfde tijdstip was de verbetering van het kadaster door eene eenvoudige herziening, welke aan het kadaster geene bewijs kracht ten aanzien van de eigendomsgrenzen geeft, verricht in 23 percent van de gemeenten van het Rijksland. Er blijkt dus dat er nog vele jaren moeten verloopen, vóór dat de wet volledig zal zijn uitgevoerd. De wetgeving voor Elsass-Lothnngen onderging echter wijziging door de invoering van het Burgerlijk Wetboek voor het Duitsche Rijk. Bij dat wetboek wordt het grondboekstelsel voor het geheele Rijk aangenomen, doch een kadaster met eigendomsgrenzen wordt niet daaraan ten grondslag gelegd. In de commissie van den Rijksdag werd voorgesteld te bepalen, dat de aanduiding der grondstukken in de grondboeken zou steunen op eene bodemkaart. Dit voorstel werd echter teruggenomen, omdat de landmeting dikwijls veel ten achteren is en zelfs voor sommige grondstukken, b.v. in de steden, niet algemeen als noodzakelijk wordt erkend. Toch werd besloten dat aan de verbonden regeeringen zou worden verzocht het daarheen te leiden, dat bij nieuwen aanleg van grond boeken, de aanduiding der perceelen naar eene bodemkaart plaats hebbe. Feitelijke aanwijzingen, zooals die omtrent de grenzen en de grootte van perceelen, zullen echter den steun van de geloof waardigheid van het grondboek niet genieten. De contractueele betrekkingen tusschen de belanghebbenden worden door de alge- meene voorschriften van het Burgerlijk Wetboek geregeld. De verkooper moet den kooper omtrent de grenzen der grondstukken inlichten en, wordt eene bepaalde grootte aan een grondstuk toe gekend, dan moet hij daarvoor vrijwaren. Door de regeeringen van de verschillende landen kunnen be palingen worden gemaakt, waarbij het overboeken van gedeelten van perceelen in de grondboeken, afhankelijk wordt gesteld van het overleggen van eene kaart, welke de ligging en de grenzen van de gedeelten aanwijst. (Vgl. J. Boelrm. Das materielle und

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 74