71 formelle Reichsgrundbuchrecht. Hannover 1898, pag. 8, 60, 90, 91, 355, 356, 362, 480 enz.) Waar hierna de wetgeving in Elsass-Lothringen wordt besproken, zal geen acht worden geslagen op de wijzigingen, welke de invoering van het Algemeene Burgerlijke wetboek daarin bracht. In Frankrijk en in Elsass-Lothringen is het kadaster met bewijs kracht ten aanzien van de eigendomsgrenzen volstrekt niet algemeen ingevoerd. De invoering is, in Frankrijk uitsluitend, in Elsass Lothringen voor een groot deel, afhankelijk van het bestuur der gemeente, welke een belangrijk deel der kosten moet betalen. Er is dus in die landen tweeërlei kadaster, doch het bezwaar dat, met het oog op de kosten, voor den Staat aan het invoeren van een nieuw kadaster is verbonden, wordt door deze eigenaardige regeling veel verminderd. Zoowel in Genève als in Frankrijk en in Elsass-Lothringen rust het eigendomskadaster op de verplichtend gestelde uitbakening der grenzen. Geraken de grondeigenaren, of zij die daarvoor worden aangezien, tot overeenstemming omtrent de grenzen, dan is er eene overeen komst tot stand gekomen, welke voor hen en voor hunne recht verkrijgenden verbindend is. De bij overeenkomst vastgestelde grens zal in de kadastrale stukken worden opgenomen en de kaart zal tot bewijs van de overeenkomst strekken. De overeenkomst werkt niet tegen personen, die reeds vroeger hypotheken, erfdienstbaarheden enz. op het goed hadden verkregen het aantal der personen, die omtrent de grens moeten overeen stemmen is daarom beperkt. Blijkt later dat andere personen dan zij, die bij de grensregeling daarvoor werden gehouden, eigenaar waren, dan zijn zij evenmin gebonden aan de op de kaart aangewezen grens. Waar geen eigendomskadaster bestaat, zal men vrijwel dezelfde gevolgen door een contractueel vaststellen van de grens kunnen verkrijgen. Bij ons zou men, tot bewijs van de overeenkomst, eene kaart moeten opmaken grensteekenen zijn in onzen slappen bodem veelal niet standvastig Men late de kaart overschrijven in de openbare registers; dan zal de landmeter ze vergelijken met het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 75