72 terrein en ze toepassen op de kadastrale stukken. Vindt de land meter verschillen tusschen de feitelijke grenzen op het terrein en die op de kaart aangewezen, dan zal het perceel in den kadastralen legger worden geboekt ten name van den bij de grensregeling aan gewezen eigenaar „en consorten" (verg. pag. 64 hiervoor). Ieder, die den legger raadpleegt, wordt hierdoor op het verschil opmerk zaam gemaakt. De bij overeenkomst vastgestelde grens kan in Frankrijk en in Geneve, tengevolge van verjaring worden gewijzigd, zonder dat daarvan uit de kadastrale stukken blijkt en het recht van den bezitter is niet aan die grens gebonden. De kadastrale kaart bewijst hoe op zeker tijdstip de grens werd vastgesteld; zij heeft geen anderen invloed op de rechtverhou- dingen, dan die welke uit dit bewijs voortvloeit; zij bevat geene ten allen tijde betrouwbare aanwijzing van de grens. In Elsass-Lothringen is het anders. Daar geeft de overschrijding van de op de kaart afgebeelde grens geen bezit, zij is geen grondslag voor verjaring. Hier grijpt dus de wetgeving op het kadaster in de rechtsver houdingen tusschen de burgers en wijzigt zij het gemeene recht. Mr. Achterberg heeft indertijd op uitstekende wijze aangetoond dat, juist uit het oogpunt van rechtszekerheid, de afschaffing der verjaring moet worden ontraden, zonder dat daarbij eene onder scheiding moet worden gemaakt tusschen geheele perceelen of gedeelten daarvan. Met eene verwijzing naar dat betoog, opgenomen in het „Tijd schrift voor kadaster en landmeetkunde, Jaargang II pag. 154 en v., 185 en v.," moge hier worden volstaan, om daarop, zonder in beschouwingen te treden over het recht van bezit, de conclusie te gronden dat dit ingrijpen in het gemeene recht geene navolging verdient. De Staatscommissie tot voortzetting van de herziening van ons Burgerlijk Wetboek stelt bij het ontwerp tot herziening van het 2e Boek niet de afschaffing of beperking van de verjaring voor, maar uitbreiding en verkorting van termijnen. Wanneer zij, die als grondeigenaren daartoe zijn opgeroepen, niet overeenkomen omtrent de grens, dan wordt deze door een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 76