73 van overheidswege aangewezen scheidsman of commissie vastgesteld aldus werd bepaald zoowel in Genève als in Frankrijk en in Elsass- Lothringen. In de laatste twee landen kunnen partijen dan nog binnen zekeren termijn over eene andere grens overeenkomen of des rechters beslissing inroepen; heeft dit niet plaats, dan is het alsof de door den scheidsman of de commissie aangewezen grens door de opgeroepen grondeigenaren bij overeenkomst werd vast gesteld. Zulk eene regeling schijnt bij ons niet ingevoerd te kunnen worden, zonder wijziging van art. 153 der grondwet en die wijziging zou zeker nog al tegenstand ontmoeten. Velen zullen instemmen met hetgeen door Mr. P. R. Feith is gezegd: „een onveranderlijk „rechtsbeginsel blijft het, dat in een goed geordenden Staat over „rechten van eigendom en dergelijke alleen door eene vrije en „onafhankelijke rechterlijke macht beslist wordt." (Praeadvies over de wenschelijkheid van eene herziening van het stelsel onzer wet, omtrent eigendom van den grond enz. Handelingen der Neder- landsche Juristen-Vereeniging, Jaar 1893, dl. I, pag. 88.) De grensgeschillen hebben velerlei oorzaken: nu eens spruiten zij voort uit, al of niet van eene opzettelijke, verschuiving van eene grens op het terreindan ligt hun oorspong in onzekerheid omtrent den toestand in reeds lang vervlogen tijden, enz. De meeste van die geschillen slapen, men denke b. v. aan de onzekerheid van den eigendom van vele stegen tusschen huizen in steden, welke door onderscheiden buren worden gebruikt; aan de geschillen over het recht op vóór de huizen gelegen strooken grond, enz. Is het nu wenschelijk die, veelal zeer moeilijk te beslissen, geschillen op te rakelen en dan de partijen te stellen voor de keuze óf een kostbaar proces te voeren óf zich te onderwerpen aan de uitspraak van een hun opgedrongen scheidsman, die in korten tijd zóóveel geschillen zou moeten uitwijzen, dat zijn onder zoek niet altijd grondig kan zijn, óf van het goed recht, dat zij meenen te hebben, geheel of gedeeltelijk af te zien? Zeker zal in de meeste gevallen tot het laatste worden besloten, maar het rechtsgevoel zal gekwetst zijn en er zal veel afbreuk zijn gedaan aan de goede verhoudingen, welke tusschen de buren bestonden, zoolang de grensgeschillen sliepen. De heer I. Boer Hz. wil dan ook terecht geen gedwongen grensregeling. Hij zegt

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 77