74 „Kunnen bij uitzondering de eigenaars het niet eens worden, „dan wordt de grens als „betwist" op de kaart aangeduid. Ter „medewerking aan de delimitatie behoeft op de eigenaars geen „dwang waarvan ons volk zoo afkeerig is te worden uit geoefend; het is voldoende gebleken hen te wijzen op hun eigen belang en niet gedelimiteerde grenzen als zoodanig op de kaart „te brengen." (Praeadvies over de wenschelijkheid van een her ziening van het stelsel onzer wet omtrent eigendom van den grond enz. Handelingen der Nederlandsche Juristen-Vereeniging, Jaar 1893, deel I pag. 160.) De gedwongen grensregeling, zooals die in Genève, Frankrijk en Elsass-Lothringen is voorgeschreven, kan alzoo voor ons land niet worden aanbevolen. Terwijl, ter invoering van een eigendomskadaster in Genève en in sommige gemeenten van Frankrijk en van Elsass-Lothringen, de ver plichting tot vaststelling van de bij die invoering bestaande eigendoms- grenzen is aangenomen, werd ten aanzien van de veranderingen, welke later in de grenzen zullen worden gemaakt, bepaald, dat, wanneer over gedeelten van perceelen wordt beschikt, de nieuwe grenzen vóór de overboeking moeten zijn uitgebakend en afgebeeld op eene kaart, welke bij de van de overeenkomst op te maken acte moet worden overgelegd. Ook zonder dat een kadaster met bewijskracht ten aanzien van eigendomsgrenzen wordt ingevoerd, kan zulk eene bepaling worden gemaakt. Hiervoor (pag. 70) is reeds vermeld dat bij de invoering van het Burgerlijk Wetboek voor het Duitsche Rijk, dat geen kadaster met bewijskracht voor eigendomsgrenzen aanneemt, het vaststellen van eene dergelijke bepaling aan de regeeringen van de verschillende landen is overgelaten. In Pruisen heeft zulk eene bepaling reeds lang bestaan, zonder dat men er een kadaster met bewijskracht voor de eigendomsgrenzen had. Overal, waar de onroerende goederen worden aangeduid door kadastrale kenmerken, heeft men de bezwaren gevoeld, welke zich voordoen bij het beschikken over gedeelten van perceelen. De Staatscommissie van 1867 voor de herziening der wetgeving op de eigendomsoverdracht van onroerende goederen, het hypotheek stelsel en het notariaat zegt in haar verslag, dat dit punt „bij elke inrichting eener boekhouding, op het kadaster gegrond, tot

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 78