79 Geen van beiden raadt het invoeren van een eigendomskadaster aan, noch motiveert haar gevoelen, dat zulk een kadaster, indien het bestond, nuttiger zou zijn dan een bezitskadaster. Toch ware die motiveering wel wenschelijk geweest, want dat een eigendoms kadaster de voorkeur zou verdienen staat geenszins vast. Verlangt men van het kadaster slechts een naam voor elk grond stuk, zonder eenige waarde te hechten aan de op de kaart afge beelde grenzen, dan zal het weinig verschil maken of men een eigendoms- dan wel een bezitskadaster heeft de grondbelasting wordt hier buiten aanmerking gelaten Doch wil men aan de opgenomen grenzen eenige waarde, hoe gering ook, toekennen dan is het niet onverschillig op welken grond slag het kadaster is aangelegd. Wanneer een grondstuk zal worden verhandeld, dan zal de ge gadigde het op het terrein in oogenschouw nemen en hij zal zijn bod regelen naar de grenzen, welke hij aldaar ziet; niet wat op de kadastrale kaart is afgebeeld, maar wat op het terrein binnen bepaalde grenzen ligt of aldaar wordt aangewezen maakt het onderwerp der overeenkomst uil. De contracten worden in werkelijkheid nagenoeg altijd gesloten met het oog op den be zitstoestand. Stemt deze niet overeen met het eigendomsrecht, dan moet de verkooper de gegadigden hierop wijzen (art. 1509 B. W.) Is de overkomst tot stand gekomen, dan moet zij in geschrift worden gebracht, zooals zij werd aangegaan, derhalve met aanduiding van het goed naar de bezitsgrenzen. Wijken de eigendomsgrenzen hiervan af, dan moet de verkooper den kooper vrijwaren, dit is een eisch der rechtvaardigheid. Wijst het kadaster de eigendomsgrenzen aan en hecht men, ter regeling van de rechtsbetrekkingen, eenige waarde aan die aanwijzing, dan wordt aan dien eisch der recht vaardigheid te kort gedaan. Ter aanwijzing van de verhandelde goederen, verdient alzoo een bezitskadaster de voorkeur boven een eigendomskadaster. De invoering van een kadaster met bewijskracht is hier te lande dikwijls besproken. Zij kwam o. a. ter sprake bij de voorstellen tot mobilisatie van den grondeigendom en bij die tot aanneming van het Torrensstelsel. Het bespreken van die stelsels van eigen domsoverdracht ligt buiten de grenzen van het onderwerp dat thans

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 83