82 „waarop die tot stand zou kunnen komen, van een zelfstandig „oordeel onthouden; evenzeer, ja meer nog dan bij de boekhouding, „is daaromtrent eene technische kennis noodig, die alleen van „mannen van het vak verwacht mag worden „In de eerste plaats behoort de nieuwe opmeting en in kaart- brenging algemeen te zijn „Eene tweede opmerking is, dat in geen geval de grenzen mogen „worden vastgesteld, zonder dat de belanghebbenden gelegenheid „hebben gehad hunne bezwaren in te brengen." De heer Moll haalt in zijn prae-advies aan wat professor Naber schreef: „Ons interesseert", zoo schreef de Hoogleeraar, „het rechts- geldig kadaster slechts als blijvende instelling, als „eeuwigdurende" „grondslag van ons zakelijk recht, gelijk de heer Boer het indertijd „heeft aanbevolen. En dan neem ik de vrijheid, uit het vooraf gaande de conclusie te trekken: een rechtsgeldig kadaster kan „geen blijvende waarde hebben, tenzij als basis van een positiet „stelsel van openbaarheid." Vervolgens wijst de heer Moll er op, dat de heer Boer, na eerst aangedrongen te hebben op een rechtsgeldig kadaster, d. i. een kadaster met absolute rechtskracht, dat denkbeeld heeft losgelaten en in de plaats daarvan heeft voorgesteld een kadaster met bewijskracht. Daarna zegt de heer Moll: „Die hervorming der grondslagen „van het kadaster is, zoowel in een negatief als in een positief „hypothecair stelsel, hoogst wenschelijk, en van harte hoop ik dat „de onvermoeide strijder voor verbetering van het kadaster (de „heer Boer) er in zal slagen die hervorming te veroveren, doch is „zij verkregen, dan is nog niets beslist over de vraag: Welk hypo thecair stelsel de meeste aanbeveling verdient. „Het kadaster heeft uit een oogpunt van burgerlijk recht, d. i. afgescheiden van zijn bestemming als fiscale instelling, enkel langs „technischen weg, d. i. door technische middelen, uit te maken „welke de grenzen zijn van dat deel der oppervlakte van de aarde, „waaraan het een zeker nummer als naam heelt gegeven, en zorg „te dragen dat ten allen tijde op het terrein die grenzen weder „kunnen worden uitgezet. Verder gaat de taak van het kadaster „niet; wie eigenaar van dat nomm er is, welke rechten van hypotheek, „erfpacht, enz. derden daarop hebben, dat heeft 't kadaster niet „uit te maken noch uit te wijzendit doen de eigendoms-titels,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 86