84 eigendomsgrenzen door de eigenaren; die grenzen worden, waar het mogelijk is en door de eigenaren wordt gewenscht, op het terrein uitgebakend, anders worden zij aan den landmeter aangewezen. (Handl. als voren pag. 153 en Tijdschr. voor kadaster en land meetkunde 1892, pag. 10 en 12.) Wanneer de grondeigenaren niet overeenkomen omtrent de grenzen, dan worden deze niet vastgesteld, doch als betwist op de kaart gebracht. Die als betwist opgenomen grenzen, worden niet door verloop van tijd verbindend. Alleen voor de eigendommen van openbare besturen is de grensregeling verplichtend. (Tijdschrift als voren pag. 10 en 11 De vastgestelde en dus als onbetwist op de kaart gebrachte grenzen kunnen veranderen ten gevolge van verjaring. (Handl. als voren pag. 158 en v.) Na afloop van de vernieuwing van het kadaster wordt geene verandering van grenzen, welke het gevolg is van beschikking over gedeelten van perceelen, in de kadastrale kaart opgenomen, dan na voorafgegane ofïicieele meting onder aanwijzing van partijen. (Handl. als voren pag. 154. Tijdschr. als voren pag. 38.) De heer Boer was, blijkens zijne verhandeling in de Economist van 1881, van oordeel dat een eigendomskadaster, met volkomen bewijskracht ten aanzien van de grenzen der perceelen, onder uit sluiting van tegenbewijs, behoorde te worden ingevoerd. Na het hiervoor op pag. 72 aangehaalde betoog van Mr. Achterberg is hij hierop terug gekomenaanvankelijk aanvaardde hij een kadaster met bewijskracht behoudens tegenbewijs als een overgangsmaatregel, als eene brug, welke naar een kadaster met absolute bewijskracht heen zou voeren, doch later heeft hij het denkbeeld van een vol komen rechtsgeldig kadaster geheel losgelaten (Tijdschr. voor kad. enz. deel III pag. 41 en v. Weekbl. Not. Ambt. en Reg. n°. 1137 en Handl. Ned. Jur.-Ver. 1893, dl. I pag. 153 noot.) De heer Boer wil dus thans tegenbewijs omtrent de op de kaart afgebeelde grenzen toelaten, doch niet door getuigen (zie de wette lijke bepaling af te drukken op de oproeping tot grensregeling. Tijdschr. voor kad. enz. deel VIII pag. 11.) Een grond voor die beperking wordt niet opgegeven, waarin die moet worden gezocht laat zich niet gissen. De kaart zou bewijs opleveren ten aanzien van de grenzen waar-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 88