89 Met de Staatscommissiën van 1867 en 1887 kan men aannemen dat het invoeren van een eigendomskadaster hooge kosten en vele moeilijkheden zal veroorzaken. De Rijkscommissie voor de graadmeting en waterpassing ontvangt sedert 1890 jaarlijks ƒ40,000 als subsidie voor de kosten der secundaire driehoeksmeting, welke in het belang van het kadaster wordt verricht. Hiervoor werd dus reeds 400,000 uitgegeven. De kosten van werkzaamheden voor het kadaster zijn niet gering. Wanneer, na de vernieuwing van het kadaster, wordt beschikt over gedeelten van perceelen, dan wil de heer Boer de daardoor veroorzaakte verandering in de eigendomsgrenzen eerst na eene officieele meting in de kaart opnemen. Op de vraag of het zakelijk recht op de perceelsgedeelten, waar over is beschikt, alsdan niet reeds vroeger bij het over- of inschrijven der acte zal ontstaan, wordt geen antwoord gegeven. Het beantwoorden der vraag zal vrij wat moeilijkheid opleveren. (Vergl. pag. 74 en v. hiervoor). Uit al het vorenstaande worden de volgende conclusiën getrokken: Al zou men een eigendomskadaster met bewijskracht ten aanzien der grenzen van de perceelen invoeren, dan moet toch al zal de waarde van zulk een kadaster daaronder lijden worden be paald dat de grenzen der perceelen veranderen kunnen tengevolge van verjaring (vgl. hiervoor pag. 72, 84 en 85) men zal al doet het nog meer afbreuk aan de waarde van het eigendomskadaster niet mogen dwingen tot eene algemeene vaststelling van de grenzen (vgl. pag. 72 en v. en 86); men zal hoewel de waarde van het eigendomskadaster ook hierdoor zeer zal verminderen de als onbetwist op de kaart gebrachte grenzen alleen tusschen hen, die omtrent deze grenzen overeenkwamen, en hunne rechtverkrijgenden als vaststaand mogen aanmerken (vgl. pag. 85). Het aldus in zijne waarde beperkte eigendomskadaster zou eer schadelijk dan nuttig zijnde invoering er van, welke in het geheele Rijk zou moeten geschieden, zou hooge kosten en vele moeilijk heden veroorzaken en vele jaren duren (vgl. pag. 86 en v.). Een bezitskadaster levert betere gegevens dan een eigendoms kadaster, ter aanduiding van de goederen in de acten, welke van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 93