91 Behouden wij wat wij hebben en laat het zooveel mogelijk worden verbeterd. Het bevorderen van de grensregelingen tusschen de eigenaren wordt zeer wenschelijk geacht en, al ligt het vaststellen der eigen- domsgrenzen buiten de eigenlijke kadaster-werkzaamheden, toch is het raadzaam dat de landmeters daarbij behulpzaam zijn. Bij het verbeteren van ons kadaster verlieze men onze hypothecaire boekhouding niet uit het oog. De „Special Kommission des Landes- ausschusses von Elsass-Lothringen" zegt, in haar verslag omtrent de wet tot invoering van Grondboeken, van de hypothecaire boek houding, zooals die daar te lande bestond, dat het geven van inzage aan de daarbij belanghebbenden onmogelijk was geworden en dat inlichtingen welke een onderzoek vereischten, dat zich over een wat langen tijd uitstrekte, slechts met groote moeite konden worden gegeven, weshalve het in den regel weken, soms maanden, duurde, vóór dat de partijen in het bezit er van kwamen. (ZieDie Elsass-Lothringischen Gesetze betreffend Grundeigenthum und Hypotheken-wesen, von Albert Leoni, Straatsburg 1892 pag. 113 en 114.) Onze hypothecaire boekhouding is ongetwijfeld veel beter dan die, waarvan het bedoelde verslag spreekt, doch, wanneer men let op de beide punten, waarover daar werd geklaagd het geven van inzage en den omvang der onderzoekingen dan mogen wij den toestand hier te lande toch zeker niet volmaakt noemen. Het ideaal eener boekhouding, reeds op 1 Maart 1825 in de zitting der volksvertegenwoordiging door den heer van Crombruegg voorgespiegeld, n.l. de boekhouding op het perceel (zie Tijdschrift voor kadaster en landmeetkunde jaarg. VIII pag. 40) worde niet te spoedig onbereikbaar verklaard. Als het grootste bezwaar tegen de verwezenlijking er van wordt gewoonlijk voorgesteld het telkens splitsen van perceel en; het vereenigen van perceelen is wellicht nog grooter hinderpaal. Bij het verbeteren van ons kadaster zal hierop moeten worden gelet. De hypothecaire boekhouding ligt echter buiten ons onder werp; daarom wordt dit punt hier niet verder besproken.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 95