93 dat ook wel wordt genoemd maar dan in dezelfde beteekenis, in een rechtsgeldig kadaster eene kaart, waarbij het wel en wee van den grondeigendom wordt afhankelijk gesteld van dikker of dunner dan wel meer of minder juist aangeven van de lijnen op die kaart, dan weder vergelijkt men zoodanig kadaster met een Domesday- book, hetwelk, tot stilstand gedoemd, de eigendommen en de eige naren aanwijst, zooals die waren op een bepaalden datum met een grondboek dus, dat niet wordt bijgehouden. Evenals alle deskundigen bij het kadaster, die zich met de zaak hebben bezig gehouden en daarvan hebben doen blijken, verstaan we onder een kadaster met bewijskracht een kadaster, waarin het nominer aanduidt het object van eigendom, waarvan de grenzen door of namens de eigenaren onder contradictoir debat zijn vast gesteld in tegenwoordigheid van den landmeter. Van deze hande ling, delimitatie genoemd, moet het bewijs voorhanden zijn, want ook opvolgende eigenaren zijn daardoor gebonden. De landmeter verzamelt vervolgens de meetgetallen, waardoor de grenzen zoo danig zijn vastgelegd, dat ze ten allen tijde weder op het terrein kunnen worden uitgezet; zoodat het object van eigendom steeds kan worden bepaald, wanneer dit te kennen wenschelijk of nood zakelijk wordt geacht. Bij zoodanig kadaster dus is het vaststellen der eigendomsgrenzen het werk van de eigenaren, het vastleggen van die grenzen het werk van den landmeter, wiens werk door de eigenaren desgewenscht kan worden gecontroleerd, omdat zij tegenwoordig kunnen zijn bij de meting, en de juistheid der meetgetallen, welke door den land meter zijn verzameld, en de afmetingen van de grenslijnen, door hem bepaald, kunnen toetsen of doen toetsen op het terrein. Het gezamelijk optreden van de eigenaren en den landmeter, alsof eene authentieke akte moest tot stand komen, heeft ten doel het verkrijgen van een kadastraal kenmerk, waaraan in rechte be teekenis kan worden gegeven. Die beteekenis kan zijn van tweeërlei aard of het object van eigen dom wordt met het kadasternommer aangeduid zoodanig dat aan de grenzen van het object absolute rechtskracht is verzekerd en dus de resultaten van des landmeters arbeid onvoorwaardelijk worden geloofd, of het kadasternommer duidt een object aan, dat in rechte wordt geacht te zijn een bepaald object, tot zoolang hel bewijs van het tegendeel niet is geleverd en een afwijkende bezits-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 97