94 toestand is erkend. Het is met laatstbedoelde beteekenis van het nommer dat een kadaster met bewijskracht moet worden gedacht. Eene eenzijdige handeling door ambtenaren zal den eigenaar niet kunnen binden. Het ligt daarom voor de hand, dat alleen bewijs kracht kan worden toegekend aan de grenzen van het object, dat voor het kadaster is opgenomen, als de grenzen zijn bepaald en vastgelegd na een delimitatie door de eigenaren, maar dat bewijs kracht wordt onthouden als zijn opgenomen de grenzen van het bezit, die een der eigenaren niet heeft willen erkennen als te zijn de eigendomsgrenzen. Het bewijs, dat delimitatie heeft plaats gehad, kan bij wet op tweeërlei wijze worden geregeld. Eerstens door voor te schrijven het opmaken van een proces-verbaal van delimitatie, door de eigenaren en den landmeter te onderteekenen en als openbaar document te bewa ren in het kadastraal archief. Tweedens door een wettelijk vermoeden. De wet spreekt dan als regel uit, dat de tegenwoordige en toe komstige eigenaren zijn gebonden aan de delimitatie, voor zoover daar tegen gedurende een bepaalden termijn geene bezwaren zijn ingebracht. Met een kadaster met bewijskracht wordt dus te gemoet gekomen aan de bezwaren van hen, die meenen, dat de werkzaamheden van den landmeter niet met die voorzorgsmaatregelen en onder zooda nige controle kunnen worden uitgevoerd, dat het maken van fouten, die niet worden verbeterd, is buitengesloten, eene meening, die is gevormd onder de werking van een fiscaal kadaster, waarbij als fouten van den landmeter worden aangemerkt de gebreken van de instelling zelve. Meer dan een absoluut rechtsgeldig kadaster heeft daarom een kadaster met bewijskracht kans op algemeene instem ming en aangezien het verschil in effect dat met het een of met het ander kan worden bereikt in praktischen zin al zeer gering is, wordt door deskundigen bij dit dienstvak aangehouden op een kadaster met bewijskracht en hiermede zullen wij ons dan ook verder bezig houden. Van elk kadaster, het moge fiscaal of wel rechtsgeldig zijn, is de kaart, waarop de eigendomsperceelen zijn voorgesteld, een nood zakelijk aanhangsel, want de schetsen, die door den landmeter op bet terrein worden vervaardigd, kunnen wel nauwkeurig zijn ten aanzien van de meetgetallen, die daarop zijn vermeld, maar niet nauwkeurig genoeg voor eene juiste afbeelding op maat van het perceel, en evenmin voldoende nauwkeurig voor een juist overzicht van de ligging van verschillende perceelen in hun onderling verband.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 98