95 Het verband tusschen die schetsen en de kaart wordt echter bewaard door op beide in de betrokken perceelen de nommers der eigendomsperceelen 1j te vermelden, welke nommers dan de brug vormen, waarover de hypothecaire registers kunnen worden bereikt wanneer zulks voor een onderzoek wordt gewenscht. Ten einde dadelijk in het oog te doen vallen welke grenzen gedelimiteerd zijn en bewijskracht hebben, worden deze met volle zwarte lijnen op de kaart aangeduid terwijl de grenzen, die niet deelen in de bewijskracht, worden voorgesteld met afgebroken lijnen (stippellijnen). De kaart geeft dus eene voorstelling van de eigendomsperceelen, waarvan de grenzen evenwel worden bepaald door gebruik te maken van de meetgetallen op de veldschetsen. Als een vooral voor administratieve doeleinden noodzakelijk aan hangsel van elk kadaster, dat tevens dienst moet doen voor den omslag der grondbelasting, moet ook de kadastrale legger worden beschouwd. Die legger is gemeentesgewijs ingericht. Voor iederen eigenaar is een artikel geopend, waarop o. a. voorkomen alle af zonderlijk gelegen eigendomsperceelen, die volgens de registers van overschrijving en de registers door de ontvangers van het recht op successie gehouden moeten worden gesteld ten name van denzelfden persoon. De legger van een kadaster met bewijskracht, evenals die van een fiscaal kadaster, wijst dus als eigenaar aan den persoon die als zoodanig in de registers bekend is, terwijl de werkelijke eigenaar een ander kan zijn. De nommers der eigendomsperceelen, welke op een artikel voorkomen, zijn de kenmerken van even zoovele eigendomsperceelen, waarvan de grenzen bij het kadaster zijn vast gelegd, en deze grenzen worden, behoudens bewijs van het tegendeel, in rechte als eigendomsgrenzen aangemerkt, tenzij de grenzen als betwiste of eenzijdig gedelimiteerde grenslijnen op de kaart zijn aangeduid. Een kadaster met bewijskracht is dus wat anders dan het rechts geldig kadaster waarvan Prof. Mr. J. C. Naber zegt, „dat het leert in verband met de aanwijzende tafel wie op een bepaalden datum eigenaars waren van onroerend goed en hoever ieder goed zich op dien datum uitstrekt". 2) Zie voor het verschil tusschen belastingperceel en eigendomsperceel het laatste hoofdstuk. 2) Beginselen v. Mobilisatie. Weekbl. v. Not. en Reg. van 4 en 11 Dec 1892 no. 1197. 1198.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1900 | | pagina 99