100 op papier gereed, en de landmeter kon overgaan tot de uitzetting der grenzen van de kavels op het terrein, door steenen zuiltjes lang 4 a 5 d.m. Is dit werk afgeloopen dan kan de akte van scheiding worden opgemaakt, die, na onderteekening door de commissie en den rechter commissaris, in de openbare registers wordt overgeschreven; zoover zijn de zaken bij deze verdeeling evenwel nog niet gevorderd. „Of nu ieders aandeel zuiver is?" Ter beantwoording dezer vraag brengen wij in herinnering, dat de vier hoofdklassen der schatting door het net van wegen en waterleidingen, in schattingsblokken waren gesplitst; dat de geheele mark door datzelfde net zich in verdeelingsblokken had opgelost, en dat, waar bij uitzondering een verdeelingsblok uit één der vier hoofdklassen der schatting voortkwam, het regel was, dat twee of meer klassen hiertoe hun tribuut hadden geleveid. Neemt men nu hierbij nog in aanmerking, dat de verdeelings blokken voor de toedeeling, ten behoeve van de vorming der kavels, weer in berekenblokken, bijwijlen tot een aantal van 30 tot 40 waren onderverdeeld, en dat de grondsoorten die in de mark voorkwamen, veelvuldige afwisseling aanboden, dan behoeft het niet te bevreem- dan, dat niet alle kavels de zuivere aandeelenwaarde vertegen woordigden. Door een kavelsgewijze herschatting der mark en een daaiop berustende vereffening der verschillen in geld, had de ontstane ongelijkheid kunnen worden opgeheven, indien althans de maik- genooten zonder onderscheid tot betalen in staat waren geweest. Iedere schatting geeft uit haren aard slechts benaderende uitkomsten, juister, meer in overeenstemming met de werkelijkheid, naarmate zij nauwge zetter wordt uitgevoerd. Op een tweeden weg willen wij daarom wijzen, die hoogst waarschijnlijk tot het gewenschte doel zou kunnen leiden; in ons land werd hij voor zooveel ons bekend, nog nimmer bewandeld, in Duitschland wordt hij, bij de uitvoering der landverleggingen, ingeslagen. Iedere bodemschakeering die op het landbouwbedrijf en zijn opbrengst werkelijk van invloed is, wordt in het Duitsche stelsel van schatting opgenomen. Wanneer het aantal klassen en de kenmerken te hunner onderscheiding zijn vastgesteld, wordt perceel na perceel, voor het geheel of voor gedeelten, m de schattingschaal gerangschikt. Men noemt dezen arbeid de «Specielle Bonitierung».

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 102