102 wat te betreuren valt, wijl hunne bewaring uit den aard der zaak van meer rechtstreeks belang voor de toekomst moet worden geacht, dan de bewaring van bescheiden die betrekking hebben op toestanden, die voor immer tot het verledene behooren. De rechter-commissaris stelt krachtens art. 39 het salaris vast, zoowel van den landmeter als van de commissieleden, die niet tevens markgenooten zijn. De leden der commissie, zelve markgenooten zijnde, ontvangen niets, de regeering toch meende; 0) „dat markgenooten allicht de verdeeling op de lange baan zullen schuiven, indien hun dag geld wordt toegekend, vooral als zij, wat toch altijd mogelijk is, persoonlijk tegen de verdeeling gezind zijn." Deze meening stond tegenover het oordeel door de Commissie van Rapporteurs uitgesproken in het voorloopig verslag, dat op 12 April 1883 was uitgebracht. Wij staan aan de zijde van dat voorloopig verslag. Tal van dagen moeten de commissieleden besteden aan het bij wonen van zittingen, van vergaderingen, van besprekingenbij her haling dienen zij overleg te plegen met den landmeter; een schat van tijd kost hen de waardeering; het zijn menschen, die, willen zij hunnen eigen werkzaamheden op tijd gereed zien komen, een ander voor zich in de plaats moeten stellen. De gemeenschap eischt naar ons inzicht hier te veel, een schade loosstelling wegens tijdverlies ware alleszins rechtvaardig. Een op de lange baan schuiven zou ongetwijfeld de rechter-com missaris kunnen verhinderen. Niet elke verandering brengt verbetering, op Ameland behoeft echter de toekomst niet schitterend te zijn, om vergoeding voor het verledene aan te bieden. Tengevolge der markverdeeling gaat het landbouwbedrijf op het afgelegen en moeilijk te bereiken eiland gewis een tijdperk van welvaart tegemoet; het zou evenwel in nog gunstiger landhuis houdkundige verhoudingen zijn gekomen, indien op de binnenweiden tegelijkertijd de landverlegging was toegepast. Had Nederland op het oogenblik dat met de markverdeeling Memorie van Beantwoording ingezonden bij brief van 15 October en 2 November 1883.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 104