103 een aanvang werd gemaakt, een „geodetisch-kultuurtechnischen dienst bezeten, dan zouden ongetwijfeld tal van vragen, die nu open moesten blijven, behandeld en opgelost zijn. Uit de 1 andverlegging zou de normaliseering van den weg, 0) loopende om de bestaande binnenweiden der dorpen, waarvan afgezien moest worden, zijn voortgevloeid; door de landverlegging zouden al de belemmeringen waarvan de aanhef van het „Rapport 159" een overzicht geeft, en waarop een rationeele ontwikkeling van het landbouwbedrijf afstuit, zoo al niet zijn opgeheven, dan toch tot geringe afmetingen zijn teruggebracht. Ware het door landverlegging mogelijk geweest de bestaande binnenweiden van Hollum en Ballum, die in duizende stukken verspreid liggende achtendeelen, na samenvoeging, in grootere kavels te verdeelen, die uitgestrekte terreinen van een doelmatig en aan de behoeften voldoend net van wegen en waterleidingen te voorzien, voorzeker zou dit deel van Ameland dan in het bezit zijn gekomen van een aan landbouw en veeteelt zeer bevorderlijk stelsel. Die binnenweiden toch liggen in de onmiddellijke omgeving der dorpen, terwijl de kavels der nu verdeelde mark, in het bijzonder der kleigronden, meer afgelegen zijn. Ieder eigenaar ware dan in de gelegenheid geweest, zijn vee te doen weiden in zijn, hem bij de „afronding" toegewezen deel der binnenweide; de hem bij de markverdeeling toegescheiden zand- kavels te bestemmen voor bouwland, terwijl de kleigronden èn als hooiland èn als bouwland zouden kunnen gebezigd worden. Een stelsel, naar onze meening in staat, de betrokken bevolking tot welvaart te brengenvergoeding te schenken voor de groote nadeelen, veroorzaakt door het verouderde stelsel der Germaansche mark. En hiermede onze besprekingen omtrent den loop eener mark verdeeling besluitende, hopen wij nog een beknopt overzicht der technische uitvoering te doen volgen. E. DIJKSTRA. Leeuwarden, Mei 1901. (Wordt vervolgd.) (9 Vermeld onder 6 van het plan van verdeeling.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 105