11 Bij het te Groningen gehouden debat over het preadvies, werd er door den Heer Boer op gewezen dat van de drie wegen voor de opleiding van den landmeter aanbevolen, de eerste weg de beste is, de tweede is volgens hem minder en de derde het minst goed. Die uitspraak geldt ook thans nog. Om de zienswijze van den Heer Boer te deelen, de vergade ring stemde er volkomen mede in, behoeft men slechts de door de Commissie van een speciale vakschool gegeven schets te verge lijken met de: Studienordnung für die Studirenden der Geodasie „und Kulturtechnik an der königlichen landwirthschaftlichen Akademie „Poppelsdorf." De overeenstemming is treffend, mits men het leervak der kui tuurtechniek slechts naar het voorbeeld der Commissie elimineert. In 1891 mocht dat lichaam hiertoe overgaan, in 1900 echter, na het verschijnen van het Rapport 159 van het Nederlandsch Land- bouw-Comité, „Commissie Ontginning," „Maatregelen tot het ver krijgen van beter afgeronde eigendommen,mogen wij het betwijfelen of de H.H. Barenbroek, de Haan en de Vos in dit opzicht dezelfde meening nog zouden zijn toegedaan. Een preadvies „in zake de opleiding tot „geodeet-kuituurtechnicus" zou, togen zij opnieuw aan den arbeid, meer dan waarschijnlijk tengevolge van de tegen 1891 gerekend, gewijzigde omstandigheden van het heden, de vrucht hunner inspanning zijn. Het bezwaar der onkosten aan een speciale vakschool verbonden, waarvan het preadvies melding maakt, en daarin bestaande, „dat, wanneer er tijdelijk geen leerlingen zijn de uitgaven even goed doorloopen," kan dan niet langer als argument tegen het tot stand komen der instelling dienst doen; want, wat de landhuishoudkundige hoogescholen te Poppelsdorf en te Berlijn voor Pruisen zijn, kan 's Rijks-Landbouwschool te Wageningen met geringe moeite en zonder al te groote geldelijke opofferingen voor Nederland worden. De opleiding van den landmeter van het kadaster behoort naar onze overtuiging thuis aan een landhuishoudkundige school, en niet aan een polytechnische instelling van onderwijs, wijl deze laatste de landmeetkunde slechts op den voet eener hulpwetenschap kan be handelen. In het Tijdschrift voor K. en L. Jrg. XV (1899), blz. 197—204 gaven wij een overzicht van de ontwikkeling van het geodetisch- kultuurtechnisch onderwijs aan de landhuishoudkundige hoogeschool

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 11