120 Greenwich en wel van de Naaldkaap, het zuidelijkste punt van Afrika, tot aan de parallel van 22 graden zuiderbreedte. Door den heer Gill werd verder het plan ontwikkeld voor de meting van een meridiaanboog over Afrika van de Kaap de Goede Hoop tot aan de Middellandsche Zee op 30 graden oostelijk van Greenwich. In de Kaapkolonie en Natal zijn de daarvoor noodige kettingen van driehoeken reeds gemeten, terwijl in Rhodesia metingen langs dien meri diaan gedeeltelijk zijn uitgevoerd en voor een ander deel tot aan de Zambesi zijn voorbereid. Voor de verbinding van de metingen in Natal en in Rhodesia is een driehoeksmeting noodig door Transvaal, waarom trent door spreker met het Transvaalsche Gouvernement reeds overleg plaats vond, dat echter door het uitbreken van den oorlog werd afge broken. Het plan is om de metingen benoorden de Zambesi langs den dertigsten meridiaan door Rhodesia voort te zetten tot aan den zuidelijken oever van het Tanganijika-meer en daar de grenzen te bereiken van Duitsch- Oost-Afrika en den Congostaat. Met medewerking van Duitschland en België zou de meting in deze streken voortgezet kunnen worden tot in Egypte en door dezen staat tot aan de Middelandsche Zee worden doorgetrokken. Aan een zoo uitgebreide meting zijn voorzeker bezwaren verbonden, welke overwonnen moeten worden. Wanneer men echter bedenkt, dat het hier niet eene onderneming geldt van enkel wetenschappelijke strek king, maar in de landstreken, waar zij uitgevoerd wordt, tevens de grondslag voor de topografische opname wordt verkregen, dan mag de verwachting gekoesterd worden, dat de betrokken regeeringen hun steun daaraan zullen geven. Mocht deze onderneming tot stand komen, dat zal de wetenschappelijke waarde er van nog in sterke mate verhoogd worden, wanneer door eene driehoeksmeting door den Levant de verbinding ervan wordt verkregen met den grooten Russischen meridiaanboog, welke zich ook op 30 gr. oostelijk van Greenwich uitstrekt tot aan de Noordkaap. Op deze wijze zou dan de meting verkregen worden van een meridiaan boog van niet minder dan 104 graden lengte. Door de vergadering werd eenstemming adhesie betuigd voor de door den heer Gill ontwikkelde plannen en daarbij de wensch uitgesproken, dat zij door den steun der betrokken regeeringen tot verwezenlijking zullen komen. Werkzaamheden der Commissie. De bemoeiingen der Commissie betroffen in 1900: de primaire driehoeksmeting,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 120