121 de secundaire driehoeksmeting en de sterrekundige waarnemingen. Driehoeksmeting. Personeel. Het personeel voor de driehoeksmeting onderging in 1900 verandering, doordat aan den ingenieur M. R. Idema Greidanus, op zijn verzoek, eervol ontslag werd verleend met ingang van 1 September. In zijn plaats werd, met ingang van 15 September, benoemd de civiel-ingenieur J. B. de Hulster. Met ingang van 1 Januari 1901 werd het personeel uitgebreid door de benoeming tot landmeter der Commissie van den heer F. C. Zillesen, geëxamineerd en beëedigd landmeter. Gedurende de maanden Juli en Augustus werd het personeel tijdelijk versterkt door de heeren C. G. Cramer en P. A. Roelofsen, studenten aan de Polytechnische School te Delft. Primaire driehoeksmeting. De metingen 1ste orde werden in 1900 uitgevoerd door twee ploegen, de eerste samengesteld uit den ingenieur Wildeboer als chef en den ingenieur Idema Greidanus, de tweede uit den ingenieur Modderman als chef en den ingenieur Canters. Beide ploegen begonnen den lsten Mei de terreinwerkzaamheden. De eerste ploeg vertrok allereerst naar Friesland, met de opdracht om na te gaan of het mogelijk was den toren van Wijkei als driehoekspunt te nemen in plaats van dien te St. Nicolaasga. Het is namelijk aan de Commissie niet mogen gelukken om van het Roomsch-Katholiek Parochiaal Kerkbestuur te St. Nicolaasga op eenigszins aannemelijke voorwaarden de toestemming te verkrijgen tot het aanbren gen en gebruiken van de voor de driehoeksmeting noodige inrichtingen op den kerktoren aldaar. Zij zag zich daardoor verplicht wijziging te brengen in het project voor het driehoeksnet, waarin St. Nicolaasga niet was opgenomen, zonder dat op grond van voorloopige onderhandelingen mocht worden aangenomen, dat men daar bij de uitvoering van het werk geen overwegende bezwaren zou ontmoeten. Hoewel de toren van Wijkei, zoowel door zijne ligging als door zijn vorm, minder geschikt is voor hoofddriehoekspunt dan die te St. Nicolaasga, kan die toch, zooals bleek, wel voor dit doel dienen. Nadat de toe stemming van het gemeentebestuur daartoe was verkregen, werd zoo spoedig mogelijk overgegaan tot inrichting van den toren te Wijkei als driehoekspunt. Toen deze zaak geregeld was, vertrok de eerste ploeg naar Zeeland, ten einde daar enkele centreeringsmetingen uit te voeren. In 1898 werd de spits van den toren te Hulst, welke eene vrij sterke

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 121