138 enkele uitzondering daargelaten slechts dan mag worden gebezigd, wanneer een ingesteld physisch-microscopisch-chemisch onderzoek bewijst, dat de fabrikant afweek van de eischen gesteld met bet oog op het gebruik, dat men van zijn fabrikaat wenscht te maken. Wel niet tot de grootste, maar zeer zeker mede tot de groote papierverbruikers behooren de ambtenaren van het kadaster; de aard van onzen werkkring en de bestemming daardoor aan het verbruikte materiaal gegeven, zijn een gereede aanleiding om voor het onderwerp: „papier en papieronderzoek" eenige aandacht van de lezers van dit Tijdschrift te vragen. Met moeite en inspanning verzamelen wij jaar in jaar uit een kostbaren schat van gegevens, dien wij, geboekstaafd op papier, in onze archieven opleggen, in het vertrouwen, dat het nageslacht in een verre toekomst er nog door zal worden gebaat. De beantwoording der vraag, of dat vertrouwen al dan niet be schaamd zal worden, willen wij door deze bladzijden trachten uit te lokken. Wij voor ons gelooven, ja meer wij zijn er van overtuigd, dat de gerustheid waarin wij leven misplaatst is. De behoefte om den uitslag van ons denken, om de vruchten van onzen geestelijken arbeid voor hen die na ons komen te be waren, is voorzeker weinig minder oud dan bet geslacht waartoe wij behooren en veilig mogen wij aannemen, dat onze onbekendheid met de alleroudste tijden, o. m. voor een goed deel zijn oorzaak vindt in bet weinig duurzame materiaal, dat de mensch uit dien voortijd voor zooeven genoemd doel tot zijn beschikking bad; gelijk euvel, reeds van verschillende zijden werd er op gewezen, kan ook voor de 19e en 20e eeuwers tengevolge hebben, dat in den nacht der tijden de herinnering aan hen op menig gebied nagenoeg ver loren gaat, een voor hunne ijdelheid weinig streelend vooruitzicht. Wij griffen de door ons gevonden waarheden, of wat wij daar voor aanzien of als zoodanig aan den man wenschen te brengen, niet meer als in de kindsheid van den historischen tijd die volgens de jongste uitgravingen in het dal van den Euphraat op G000 a 7000 jaren v. Chr. te stellen is op ruwe rotsblokken, op behouwen of gebakken steenen, op leemen tafeltjes, op muren van gebouwen, of op obelisken; het is papier en nog eens papier waarvan wij ons bedienen, op welks gebruik wij niet weinig groot

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 138