139 gaan, wat blijkt uit de hoovaardij waarmede wij spreken van onze „papieren eeuw." De Egyptenaars, die reeds ten tijde van Numa Pompilius 700 jaar v. Chr. door verdeelen en kloppen uit de halmen van de aan den Nij 1 groeiende rietsoort Cyperus Papyrus het „papyrus" vervaardigden, dat eerst in de elfde eeuw na Chr. in het westelijk gedeelte der oude wereld door wat wij papier noemen werd verdrongen, gedroegen zich voor zoover bekend nimmer zoo aanmatigend, en evenmin kan men zulks zeggen van deKlein-Aziërs van Pergamum, die ongeveer 300 jaar voor Chr. het „pergament" uitvonden, waarvan de melkwitte kwaliteit „vellum", ons velijnpapier ten doop hield. De reden hunner bescheidenheid ligt voor de hand, zoowel de Egyptenaars als de inwoners van Pergamum, alsmede hunne voortbrengselen, konden buiten de zenuw van ons bestaan de „reclame" uit de duurzaamheid van het papyrus en het pergament mogen wij dan ook afleiden, dat de Egyptenaars en de inwoners van Pergamum vertrouwbare degelijke lieden waren, een gevolg trekking die over een paar eeuwen naar aanleiding van ons papier, hoogstwaarschijnlijk wijl er dan niets meer van voorhanden zal zijn niet ten opzichte van ons zal kunnen worden gemaakt. De wieg van den uitvinder van het papier vervaardigd uit linnen lompen stond vermoedelijk in China, van waaruit deze wijze van papierfabricage zich langzaam naar het Westen verspreidde; katoen werd, wat weinig algemeen bekend is, eerst in den aanvang der 19e eeuw als grondstof gebruikt. Tusschen 794 en 795 na Chr. vond men te Bagdad reeds eene rijks-papierfabriek, in de 8e eeuw was de kunst der bereiding eveneens te Mekka niet langer onbekend, over Noordelijk Afrika been bereikte zij omstreeks de 10e eeuw Spanje, in welk land in de 11° eeuw, Valencia, Toledo en Xativa reeds ophetbestaan van groote papierfabrieken konden wijzen. In de 12e eeuw voorzag de Spaansche papierindustrie reeds geheel en al in de behoefte van Zuid-Europa, was daar de vraag naar papyrus van geen beteekenis meer. In Italië verrees de eerste papierfabriek in 1340, in Duitsch- land werd omstreeks 1390 de papierfabricage inheemsch, Vlaan deren ving in de 15e eeuw er mede aan, en voor ons land weten

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 139