143 microscopisch onderzoek blijkt, dat zijgeene houtachtige bestand- deelen bevat, bestaat er, indien de overige technische eischen van het papier aan de gestelde eigenschappen voldoen en het papier geen vrije zuren bevat, geen reden waarom dit papier in onvasten toestand zou geraken. „Waar men mijn advies vroeg omtrent papieren bestemd voor registers van den burgerlijken stand, in een woord voor zeer ge wichtige doeleinden, daar is van mijne zijde steeds geadviseerd, papier te gebruiken geheel uit lompen (linnen, katoen) samen gesteld, doch de prijzen van dit soort van papier blijven zeer hoog en bedragen in den kleinhandel, al naarmate der stevigheids klasse, nog ƒ0,80 a 0,95." (per kilogram.) „De cellulose van hout, stroo, alfa, esparto is een product van de tweede helft dezer eeuw. De ervaring kon derhalve niet groot zijn; men moet hier zijn meening doen berusten op wetenschap pelijke grondslagen en het was mij bekend, dat ook op dien grond te Charlottenburg geen bezwaar werd gemaakt, papieren met 25°/o cellulose onder de zeer goede te rekenen. „Werd het wenschelijk geacht aan de verschillende administratien voorschriften te geven, zoo zal daarmede zeer zeker rekening moeten worden gehouden. „Ten behoeve van de commissie voor de rijks-graadmeting heb ik b. v. papieren onderzocht en aan wijlen mijn ambt genoot Dr. Schols aanbevolen, die uit zuiver lompen waren gemaakt. De verkoop van papier heeft in het groot bij het gewicht plaats, welk handelsgebruik tot werkelijke vervalsching van sommige papier soorten heeft geleid. Ter vulling der poriën, maar bovenal ter vermeerdering van het gewicht, wordt bij de papierstof de pate witte pijpaarde, fijn gemalen krijt, zwaarspaat e. d. m. gevoegd; lals vreemd aan het papier dragen deze stoffen tot de deugdelijkheid hoegenaamd niet bij; bovendien bederven zij de pen bij het schrijven, wijl zij haar door de aanhechtende stoffen grof maken; ook de drukker komt met zulk papier indien het meer verzwaard is dan voor zijn bedrijf gewenscht wordt geacht door het onmatig slijten van letters en persen, bedrogen uit.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 143